Co mam zrobić, aby moja waga spadła?

Choruję na schizofrenię i przyjmowałam leki które sprzyjały tyciu m.in. Olanzapinę. Przytyłam podczas choroby prawie 40 kg. Byłam u dietetyka i otrzymałam porady oraz przykładowy jadłospis. Od tamtego momentu odżywiam się bardzo zdrowo i uprawiam aktywność fizyczną. Jem 5 posiłków co 2,5-3 h. Jem gotowane warzywa, nie jem smażonych potraw, nie używam soli, jem sporo owoców bardzo lubię koktajle smoothie. Nie używam cukru tylko stewię wcześniej ksylitol ale miałam biegunki. Pieczywo tylko ciemne. Z mięs tylko drób. Ćwiczyłam zawsze godzinę dziennie i był to rowerek stacjonarny potem włączyłam ćwiczenia siłowe 30 min. z ciężarkami i gumami mini band. Niestety nabawiłam się kontuzji i na razie ćwiczę tylko na rowerku. Byłam u lekarza psychiatry i udało się odstawić ten lek Olanzapinę, biorę jeszcze dwa leki Setaloft i Zypsilę ale podobno one nie sprzyjają tyciu. Moim problemem jest to, że waga nie spada w ogóle, poza tym mam dużo wody w organizmie i jestem troszkę spuchnięta. Nie wiem już co mam robić a nie chcę się poddać i proszę o pomoc.

Dzień dobry,
Mając na celu zmniejszenie masy ciała należy wygenerować deficyt kaloryczny.
Deficyt kaloryczny uzyska Pani przez zmniejszenie porcji przyjmowanych posiłków, liczby posiłków, wyeliminowanie kalorycznych przekąsek czy też zwiększenie aktywności fizycznej.
Pisze Pani, że je Pani sporo owoców, zatem nasuwa się pytanie, jaka jest ich ilość w codziennym jadłospisie. Warzywa i owoce należy spożywać w proporcjach - 3/4 warzyw i 1/4 owoców. Należałoby się przyjrzeć czy nie przekracza Pani optymalnej dziennej porcji owoców.

Należy zwrócić uwagę na jakość spożywanych produktów i potraw. Ważna jest obiektywna ocena pokrycia zapotrzebowania na składniki odżywcze. Należałoby zweryfikować jak pod względem kalorycznym wygląda Pani obecna dieta. Szczegółowy wywiad żywieniowy oraz zdrowotny, prowadzony systematycznie dzienniczek żywieniowy i współpraca z dietetykiem będzie na pewno pomocna w celu dalszej utraty masy ciała.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację online lub zachęcam do kontaktu telefonicznego pod numerem 575 767 107 lub mailowego kontakt@agataprzytula.pl

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
mgr Agata Przytuła
http://agataprzytula.pl/