Jak przekonać moją córeczkę do wyjazdu na wakacje?

Witam. Mam córeczkę, która wlasnie skonczyla 3 latka . W sierpniu chcieliśmy po raz pierwszy wyjechac na wakacje. Do tej pory zawsze cos się komplikowalo, dlatego też mała nigdy nie spala poza domem. Problem w tym, że dziecko nie chce nigdzie jechać. Gdy zaczynamy temat wyjazdu mała robi sie nerwowa, złości sie, płacze i mówi, że ona nigdzie nie jedzie bo woli swoj domek.. Nie pomaga tłumaczenie, ze pojadą też dziadkowie, z którymi mieszka i których wręcz uwielbia. Mąż naciska aby jechać i nie przejmować sie tym, że nie chce jechac ale ja jestem pełna obaw. Mała ma ostatnio ciężki okres, zrobiła sie strasznie nerwowa i nie chciałabym dokładać jej stresu. Co powinnam zrobic w takiej sytuacji?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Dzieci boją się tego co nie jest im znane. Boją się zmian. Podobnie jak my dorośli też obawiamy się tego co nowe. Należy wiec wytłumaczyć z czym taki wyjazd się wiąże. Poczytać książeczki na temat takich wypraw, w bajkach jest mnóstwo przykładów. Obejrzeć wspólnie jakiś film, pokazać zalety i zachęcać. Jeśli Państwo denerwujecie się z tego powodu to naturalnie udziela się to zdenerwowanie dziecku. Kolejna rzecz to raczej nie pyta się trzy latka o plany rodziny związane z wyjazdami, przeprowadzką, zakupami itp Dziecko w tym wielu nie decyduje, a jeśli obarcza się jakąś formą decyzji to traci ono poczucie bezpieczeństwa. To rodzice są ci silni i na nich ma się opierać. Myślę, że dobre zrobiłaby wizyta rodzinna u psychologa gdzie będzie faktyczna możliwość oceny funkcjonowania córki oraz jej lęków.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu