Dzień dobry Panu,
niestety muszę Pana rozczarować - przytycie 10 kilogramów w ciągu miesiąca byłoby nie tylko fizjologiczne, ale i prawie niemożliwe. Z wyliczeń wynika, że aby uzyskać dodatkowe 10 kilogramów, musiałby spożywać Pan codziennie dodatkowe prawie 2,5 tysiąca kalorii ponad Pana potrzeby. Owszem, taką ilość kalorii uzbierałby Pan jadając codziennie, prócz zwyczajowych posiłków, wielki zestaw fast-foodów, ale nie muszę chyba mówić, jak bardzo niezdrowe byłoby to dla Pana organizmu (tłuszcze tran oraz nasycone, nadmiar sodu i fosforanów, ogromne ilości cukrów prostych, nadmiar białek zwierzęcych w diecie itd).
Pozwolę sobie wymienić tylko kilka z efektów: senność, brak skupienia, rozdrażnienie, obniżony popęd płciowy, problemy z defekacją, brzydki zapach z ust, aż do możliwości rozwinięcia się próchnicy, cukrzycy, nadciśnienia, podwyższonego cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi - problemy sercowe, nadmiaru tkanki tłuszczowej i wiele, wiele innych.
Poza tym, nie zależy chyba Panu na posiadaniu dodatkowych kilogramów w postaci tłuszczu na brzuchu?
Polecam mądrzejsze sposoby na zwiększenie masy ciała. Co ważne, podczas procesu rzucania używek zaobserwuje Pan zwiększony apetyt oraz potrzebę pogryzania czegoś, to pomoże w nabywaniu kilogramów.
Oto zalecenia:
1. W Pana przypadku dieta powinna być wysokobiałkowa. Proszę spożywać jak najwięcej pełnowartościowego białka (nabiał, ryby, chude mięso i wędliny, jaja). Jeśli ma Pan problemy jak wielu młodych ludzi z przekonaniem się do nabiału, warto przygotowywać koktajle owocowe z maślanki, kefiru czy jogurtu, budyń na mleku, dodawać ich do sałatek, "przemycać" w zupach.
2. Dosyć kaloryczne, a jednocześnie wartościowe są owoce (zwłaszcza banany, winogrona, również owoce suszone i orzechy). W ciągu dnia proszę zjadać około 300 g owoców (3 porcje, przy czym jedną będzie: 1 spory owoc jak duża brzoskwinia czy jabłko/, 2-3 śliwki/ prawie pełna szklanka drobnych owoców jak borówki) oraz garść orzechów i owoców suszonych (może Pan dodawać ich do płatków śniadaniowych, omleta na słodko, jogurtów, serków, sosów).
3. Należy zjadać 4-5, a nawet 6 posiłków w ciągu dnia (wliczając w to przekąski), o stałych porach, tak, by przyzwyczaić organizm do pewnych godzin i sprawić, by upominał się wtedy o posiłek. Umiarkowany wysiłek fizyczny (intensywny spacer) będzie pobudzał apetyt przed posiłkiem, natomiast po nim polecam małą sjestę. Warto zainteresować się uprawianiem jakiegoś sportu. Co prawda spalamy wtedy kalorie, ale jednocześnie pobudzamy apetyt i dbamy o to, aby przyrost kilogramów był przyrostem mięśni a nie tłuszczu.
4. Proszę nie przesadzać z pokarmami o dużej zawartości tłuszczu, wędzonymi, smażonymi, wzdymającymi - długo zalegają w żołądku i zmniejszają apetyt. Frytki z kilograma ziemniaków owszem będą zawierały mnóstwo kalorii, ale nic poza nimi. Organizmu nie da się oszukać, a i zdrowe przytycie to sztuka. Nie warto rozpychać żołądka, bo będzie się Pan czuł ociężały; proszę zwiększać kaloryczność diety nie poprzez olbrzymie porcje, a trochę większe niż dotychczas, za to o wysokim wskaźniku odżywczych (będą to np. produkty białkowe).
5. Proszę koniecznie przekonać się do produktów zbożowych. Są one tzn. produktem objętościowym w naszej diecie i to one są głównym źródłem kalorii. Polecałabym pieczywo mieszane (zarówno białe jak i pełnoziarniste), co zapobiegnie ewentualnym zaparciom. Proszę zacząć choćby od małych ilości, jeśli trzeba to "przemycać" je do diety. Prócz kanapek, proszę przemycać zboża poprzez wkruszanie chleba do zupy, grzanki, użycie bułki tartej do warzyw, zagęszczanie zup kaszami.
6. Proszę stosować świeże oleje do sałatek, smarować pieczywo margaryną lub masłem, zagęszczać zupy mąka z mlekiem, śmietaną, ryżem, dodawać masła do ziemniaków (puree).
Ważne jest również zastanowienie się, czemu ma Pan problemy z masą ciała. Czy stosował Pan jakieś odchudzanie, był chory, a może od zawsze miał Pan tak dobrą przemianę materii? Czy występują inne objawy (np. żołądkowe), które mogłyby wskazywać na obecność pasożytów w Pana organizmie? Jeśli problemy zaistniały niedawno, polecałabym wizytę u lekarza.
Pozdrawiam
Urszula Bieniek
Witam serdecznie.
Zalecenia żywieniowe będą trafniejsze jeśli wykona Pan m.in. analizę składu ciała oraz badania laboratoryjne (skonsultowane z lekarzem w celu wykluczenia bądź potwierdzenia ewentualnych schodzeń). Istotny jest również wywiad żywieniowo-chorobowy (wykonany przez np. dietetyka). Wówczas będzie można podać precyzyjniejsze wskazówki żywieniowe.
Po wskazówki żywieniowe zapraszam na
www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak przytyć parę kilogramów? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Brak energii przy niskiej wadze – odpowiada Mgr Urszula Bieniek
- 10 kg w miesiąc – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Dieta pozwalająca przytyć przy cukrzycy – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Jak się odżywiać, by przytyć zdrowo? – odpowiada Mgr Urszula Bieniek
- Przytycie 10 kg przy schizofrenii dwubiegunowej – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Jak szybko przytyć 10 kg przy niedowadze? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Sposoby na przytycie dla 22-latka – odpowiada Mgr inż. Iwona Gryszkin
- Jak przytyć? Pomocy – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Jakie są skuteczne sposoby na przytycie? – odpowiada Mgr Magdalena Borowiec
artykuły
Hormony a otyłość
Nadwagę rozpoznajemy, jeśli BMI wynosi 25-29,9, ot
Operacje bariatryczne - ratunek dla osób cierpiących na otyłość
Wiecznie się odchudzałem, ale gdy tylko udało się
Mniej smalcu, więcej oliwy z oliwek. Jak zmieniło się nasze podejście do przyjemności z jedzenia?
Częściej sięgamy dziś po pieczywo pełnoziarnis