Brak energii przy niskiej wadze

Mam 22 lat, 167CM i ważę zaledwie 44 kg. Mam bardzo lekką pracę, a cały czas jestem zmęczona, sypiam długo, jestem rozdrażniona, czasem mam kilkudniowe depresje, nic mi się nie chce i mam wrażenie, że to może być związane z tą moją chudością. Nie jestem anorektyczką!!! Chcę przytyć, jem dużo, ale jak coś mi naprawdę smakuje. I tu jest problem... Większość rzeczy mi nie smakuje. Kiedyś jadłam praktycznie wszystko, słodycze zwłaszcza, a teraz... W moim menu są: kanapki z szynką, dżemem, na obiad jakaś zupa warzywna, sos, barszcz lub ziemniaki i koniecznie mięso - pod każdą postacią. Od czasu do czasu jajecznica, ryba, pizza i tyle... A i zapomniałam jeszcze o kawie. Produkty mączne, makarony, ryż, nabiał, ciasta i inne słodycze, To na prawdę rzadkość (może tak raz w miesiącu). Wiem, że aby przytyć trzeba jeść to, ale NIE WIEM JAK SIĘ PRZEKONAĆ DO TYCH PRODUKTÓW. Pozdrawiam.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam!

Przede wszystkim  KONIECZNIE  prosiłabym o udanie się do lekarza pierwszego kontaktu i podzielenie się z nim Pani wątpliwościami. Niemożność przytycia wydaje się być spowodowana Pani stanem emocjonalnym, ale może mieć też podłoże np. endokrynologiczne. Lekarz powinien zlecić podstawowe badania krwi, zbadać stan tarczycy (może to niedoczynność?). Pani masa ciała wskazuje na duże niedożywienie i jest stanem poważnym, ale należy poznać również przyczynę tego stanu. Czy stosowała Pani diety odchudzające? Kiedy zauważyła Pani spadek masy ciała? Czy są jeszcze inne dolegliwości? Wizyta u lekarza jest NIEZBĘDNA. 

Jako dietetyk mogę podać takie wskazówki:

1. W Pani przypadku dieta powinna być wyżej kaloryczna (ok. 40 kcal na każdy kilogram ciała, co daje ok. 1750 kcal) i wysokobiałkowa. Powinna Pani spożywać jak najwięcej pełnowartościowego białka (nabiał, ryby, chude mięso i wędliny, jaja). Należy pamiętać, by zwiększać masę ciała poprzez odpowiednie, wartościowe produkty, a nie np. objadanie się fast-foodami. Należy koniecznie przekonać się do nabiału. Można przygotowywać koktajle owocowe z maślanki, kefiru czy jogurtu, budyń na mleku, dodawać ich do sałatek, "przemycać" w zupach. 

2. Dosyć kaloryczne, ale i wartościowe są owoce, zwłaszcza banany, winogrona, również owoce suszone i orzechy.

3. Proszę bawić się w kuchni, przygotowywać apetyczne i zachęcające posiłki, jakieś nowości. Należy zjadać 4-5 posiłków w ciągu dnia, o stałych porach, tak, by przyzwyczaić organizm do pewnych godzin i sprawić, by upominał się wtedy o posiłek. Umiarkowany wysiłek fizyczny (intensywny spacer) będzie pobudzał apetyt. Po posiłku polecam małą sjestę. 

4. Proszę nie przesadzać z pokarmami o dużej zawartości tłuszczu, wędzonymi, smażonymi, wzdymającymi - długo zalegają w żołądku i zmniejszają apetyt. Najlepsze będą posiłki duszone, gotowane oraz pieczone.

5. Proszę koniecznie przekonać się do produktów zbożowych. Są one tzw. produktem objętościowym w naszej diecie i to one są głównym źródłem kalorii. Polecałabym pieczywo mieszane (zarówno białe, jak i pełnoziarniste), co zapobiegnie ewentualnym zaparciom. Proszę zacząć choćby od małych ilości, jeśli trzeba to "przemycać" je do diety. Nie lubi Pani kanapek? Proszę wkruszyć chleb do zupy, zrobić grzanki, posypać kalafiora bułka tartą. Można zrobić zapiekankę z makaronu, lazanię, gołąbki z nadzieniem z kaszy gryczanej, proszę szukać przepisów. 

6. Proszę stosować świeże oleje do sałatek, smarować pieczywo margaryną lub masłem, używać ulubionych ziół, zagęszczać zupy mąka z mlekiem, śmietaną, ryżem, dodawać masła do ziemniaków (puree). 

Jeszcze raz proszę o udanie się do lekarza! W tej chwili nie jest celem samo przytycie, a sprawdzenie, czemu ma Pani z tym problemy oraz dostarczenie organizmowi niezbędnych składników, witamin, które prawdopodobnie są na deficytowym poziomie. Stąd konieczność urozmaiconego odżywiania się, nie unikanie żadnych produktów (nabiału, zbóż, mięsa, warzyw i owoców, tłuszczy).

Pozdrawiam ciepło i życzę zdrowia.

Ula Bieniek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Utrata wagi i brak energii

Mam 179 cm wzrostu i ważę 55 kg, moje BMI to 17,2. Zawsze byłam szczupła ale w przeciągu roku schudłam prawie 10 kg! Fakt faktem walczyłam z nerwicą lękową, leczyłam też lamblie. Jem dużo , nie wychodzę z domu bez śniadania, zawsze jem ciepły obiad a wieczorami obfite kolacje.Ale waga wciąż spada. Badałam TSH, ogólne wyniki w normie. Żadnych odchyleń. Lekarz rodzinny powiedział : taka Pani uroda. Tyle że ja nie czuję się z tym dobrze. Doskwiera mi ogólny brak energii. Proszę o radę .
KOBIETA ponad rok temu

Utrata wagi oraz brak energii to częste objawy z grupy zaburzeń depresyjnych. Jeśli Pani nastrój jest obniżony od dłuższego czasu, nie realizuje Pani swoich pasji (lub odczuwa niechęć) - to kluczowe objawy depresji. Proszę rozważyć, czy miewa Pani kłopoty z koncentracją, skupieniem się na pracy/nauce, kłopoty ze snem (bezsenność lub nadmierna senność), uczucie zmęczenia lub nadmiernego pobudzenia, nieadekwatne poczucie winy lub własnej wartości, myśli o śmierci lub myśli samobójcze. To objawy typowej depresji (głównej).
Jeśli Pani nie spełnia takich kryteriów może być to dystymia (lżejsza postać).
Jeśli te objawy do Pani nie pasują, to nic na siłę. Można się przyjrzeć jeszcze temu, co dzieje się w Pani życiu. Na razie brakuje tutaj informacji.

0

Witaj,
Prawdopodobnie osłabienia, brak energii jest objawem anemii i niedożwienia? Miałaś wykonwaną morfologie krwi i poziom żelaza? Przjmujesz jakieś witaminy? Jeżeli nie to przez 1 miesiąc aby uzupełnić niedobór witamin i mikroelementów zażwaj np. Body max Plus (zestaw witamin i minerałów), albo Chela Ferr Forte. Te dwa pereparaty mają spore ilości żelaza, oraz witamin, które poprawią parapetry krwi. A teraz dieta: 2 razy dziennie jedz kaszkę mannę na mleku, albo gotuj sama albo skorzystaj z gotowej np. Mleczn start z Biedronki lub firm Kupiec. Staraj się jeść 5 posikłów w ciagu dnia - śniadanie, 2 śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja, a przed snem dodatkowo kaszka. Dodatkowo zamiast masła naśczaj pieczywo oliwą z oliwek lub olejem lnianym, dodawaj go do jogurtów lub białego sera. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe, działają prozdrowotnie a nie tuczą. Zamiast ziemniaków, jedz kaszę jaglaną, gryczaną. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

0

Witam,
dla zdrowia dobrze by było, aby masa ciała wzrosła. Niestety przytycie wymaga trochę więcej pracy niż odchudzanie.Obecne BMI to niedowaga, przy wadze chociaż 60 kg na początek będzie już prawidłowa masa ciała. Radzę zwiększyć ilość posiłków 5-6, posiłki nie muszą być obfite. Na brak energii polecam zwiększyć ilość owoców, warzyw i wody- to bardzo ważne, aby organizm był nawodniony.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przybranie na wadze, duszności i brak energii

Asia od 4 lat "siedzę w domu",mam 2 synów jeden jest niepełnosprawny,dlatego nie pracuję. Mam 26lat ,168cm wzrostu,waże 74 kg.Przez 4 lata przytyłam 14 kg których nie potrafię zgubić, mam duszności , szybko się męczę, wyniki krwi dobre,płuca czyste.Brak ruchu sprawił ,że nie mam energii i jestem zmęczona. chciałabym schudnąć 10 kg, w 3 miesiące nie popadając przy tym w żadne zaburzenia związane z odżywianiem, 8lat temu przy moim wzroście ważyłam 49kg do czego nie chciałabym wrócić.Dziękuję
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty