Witam,
Bardzo się cieszę, że nie chce Pan przytyć korzystając z przetworzonego jedzenia. Proszę spożywać więcej posiłków, ale starać się, żeby były małe objętościowo - żeby był Pan w stanie sobie z nimi poradzić. Ważna jest także regularność i czas jaki mija pomiędzy poszczególnymi posiłkami - około 2,5 do 4h. Na śniadanie może Pan spożywać np. płatki owsiane z mlekiem i owocem (banan, gruszka) z dodatkami - orzechy, żurawina. Dieta powinna być bogata we składniki odżywcze - zawierać pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze roślinne, które można używać jako dodatek do potraw czy surówek sałatek - podniosą walor smakowy, ale i kaloryczność posiłku.
Proszę nie zapominać o warzywach i owocach - tutaj dobrze sprawdzą się koktajle czy zupy krem w przypadku warzyw - można je dodatkowo podawać z grzankami.
Dodatkowo proszę dbać o apetyt - jeść to co Pan lubi, pobudzać apetyt sokami warzywnymi czy owocowymi przed posiłkiem.
Życzę smacznego:)
Powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pana styl życia, stan zdrowia, ile ma Pan czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pana preferencje smakowe itp. Jeżeli byłby Pan zainteresowany współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mnie jednak powinien Pan spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinien Pan unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witam. Aby przybrać na wadze, należy oczywiście zwiększyć dzienną podaż energii (kalorii), ale przy tym należy starać się jeść produkty, które dostarczają potrzebnych dla zdrowia składników. Oto ogólne zalecenia, które mogą Panu pomóc:
- Najlepiej spożywać 5-6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. Po posiłku najlepiej odpocząć, zrelaksować się, zrobić sobie drzemkę. Posiłki powinny być także spożywane w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu.
- Codziennie należy spożywać takie produkty jak: kasze, płatki zbożowe, ryż, ziemniaki, pieczywo Graham, razowe z dużą ilością ziaren lub mieszane, naprzemiennie wyroby z mąki białej oraz pełnoziarnistej lub Graham (np. makarony, kluski, naleśniki, pyzy).
- pełnotłuste lub półtłuste produkty mleczne (twaróg, jogurt, kefir), desery mleczno-owocowe z dodatkiem orzechów. Śmietana i sery żółte od czasu do czasu również mogą się znaleźć w diecie, jednak proszę nie przesadzać z ich ilością ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych
- kilka razy w tygodniu warzywa strączkowe (fasola, soczewica, groch, soja, ciecierzyca)
- minimum kilka razy w tygodniu: chude mięso, jaja i potrawy jajeczne np. omlety, jajecznica, sosy i zupy zaprawiane żółtkiem
- 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie
- wysokokaloryczną a jednocześnie zdrową przekąską są orzechy i pestki np. orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały, sezam, słonecznik, pestki dyni, siemię lniane oraz wiórki kokosowe (można je dodawać np. do pieczywa, do musli, do deserów)
- codziennie można spożywać owoce świeże takie jak: banany, awokado, śliwki, gruszki, ananas, winogrona, mango, figi
- w umiarkowanych ilościach owoce suszone, bez konserwantów (np. morele, figi, daktyle, śliwki, papaja, żurawina)
- można pić świeże soki przecierowe owocowe i warzywne
- od czasu do czasu miód oraz dżemy
- masło (w umiarkowanych ilościach)
- codziennie oleje roślinne (zwłaszcza do surówek i sałatek, można także dodawać do zup po przyrządzeniu) np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek winogron, olej z pestek dyni, olej sezamowy, olej rydzowy, olej lniany
- świetnym sposobem na przemycenie dodatkowych kalorii są także gęste koktajle owocowe lub warzywne z dodatkami np. płatków owsianych
- warto wprowadzić także gęste zupy kremy warzywne z dodatkiem masła bądź oleju, z ziemniakami, grzankami, makaronem lub ryżem
- Nie wolno też zapominać o spożywaniu kilku porcji świeżych warzyw i owoców dziennie oraz o piciu wody mineralnej niegazowanej między posiłkami.
- Nie należy spożywać potraw smażonych, panierowanych, wzdymających oraz słodyczy, żywności fast-food, mocno solonych, produktów typu instant (np. zupki w proszku).
- Niewskazana jest także kofeina, czyli należy unikać kawy, mocnej herbaty oraz napojów energetyzujących.
- Gdyby chciał Pan skorzystać z indywidualnego jadłospisu, zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry!
Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.
Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska
Proponuję udać się do dietetyka w swoim mieście aby ustalić indywidualne postępowanie z uwzględnieniem aktywności fizycznej. Tak będzie najlepiej :) dietetyk przeprowadzi wywiad chorobowo-żywieniowy i ustali zalecenia. Bardzo dobrze natomiast, że nie ma fast foodów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak przytyć 3 kilogramy w ciągu tygodnia? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jakie są skuteczne sposoby na przytycie? – odpowiada Mgr Magdalena Borowiec
- Jak szybko przytyć przy wadze 41 kg? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Problem z przytyciem po porodzie u 23-latki – odpowiada Dr Dorota Radwańska
- Dieta na przybranie masy u 21-latka – odpowiada Piotr Pilarski
- Małe ilości tkanki tłuszczowej – odpowiada Dr n. med. Igor Madej
- Problemy z nabraniem wagi u 19-letniej osoby – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Prośba o ustalenie diety, która pozwoli przytyć – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Jaka dieta na przytycie przy niedowadze? – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Dieta pozwalająca przytyć przy cukrzycy – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska