Małe ilości tkanki tłuszczowej

Jestem 22-letnia kobietą, ważę 52 kg mam 166, ćwiczę na siłowni, dobrze wyglądam ale mam za mało tkanki tłuszczowej (17,5 %), co zrobić żeby dalej dobrze wyglądać, nie dużo przytyć a przede wszystkim zdrowo?

żyje Pani zdrowo, aktywnie i do zrewidowania pozostaje jedynie Pani dieta, czy nie dostarcza Pani za mało składników. Najlepszym sposobem byłoby udanie się do dietetyka, z nim ustali Pani przyczyny i skutki.

Witam. Aby przybrać na wadze, należy oczywiście zwiększyć dzienną podaż energii (kalorii), ale przy tym należy starać się jeść produkty, które dostarczają potrzebnych dla zdrowia składników. Oto ogólne zalecenia, które mogą Pani pomóc:
- Najlepiej spożywać 5-6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. Posiłki powinny być spożywane w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu.
- Codziennie należy spożywać takie produkty jak: kasze, płatki zbożowe (np. owsiane, gryczane, jaglane), ryż, ziemniaki, pieczywo Graham lub razowe z dużą ilością ziaren, wyroby z mąki pełnoziarnistej lub Graham (np. makarony, kluski, naleśniki).
- Codziennie 2-3 porcje półtłustych produktów mlecznych (twaróg, jogurt, kefir), desery mleczno-owocowe z dodatkiem orzechów. Śmietana i sery żółte od czasu do czasu również mogą się znaleźć w diecie, jednak proszę nie przesadzać z ich ilością ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych
- kilka razy w tygodniu warzywa strączkowe (fasola, soczewica, groch, soja, ciecierzyca)
- minimum kilka razy w tygodniu: chude mięso, jaja i potrawy jajeczne np. omlety, jajecznica, sosy i zupy zaprawiane żółtkiem
- 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie
- wysokokaloryczną a jednocześnie zdrową przekąską są orzechy i pestki np. orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały, sezam, słonecznik, pestki dyni, siemię lniane oraz wiórki kokosowe (można je dodawać np. do pieczywa, do musli, do deserów)
- codziennie można spożywać owoce świeże takie jak: banany, awokado, śliwki, gruszki, ananas, winogrona, mango, figi
- w umiarkowanych ilościach owoce suszone, bez konserwantów (np. morele, figi, daktyle, śliwki, papaja, żurawina)
- można pić świeże soki przecierowe owocowe i warzywne
- od czasu do czasu miód oraz dżemy
- masło (w umiarkowanych ilościach)
- codziennie oleje roślinne (zwłaszcza do surówek i sałatek, można także dodawać do zup po przyrządzeniu) np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek winogron, olej z pestek dyni, olej sezamowy, olej rydzowy, olej lniany
- świetnym sposobem na przemycenie dodatkowych kalorii są także gęste koktajle owocowe lub warzywne z dodatkami np. płatków owsianych
- warto wprowadzić także gęste zupy kremy warzywne z dodatkiem masła bądź oleju, z ziemniakami, grzankami, makaronem lub ryżem
- Nie wolno też zapominać o spożywaniu kilku porcji świeżych warzyw i owoców dziennie oraz o piciu wody mineralnej niegazowanej między posiłkami.
- Nie należy spożywać potraw smażonych, panierowanych, wzdymających oraz słodyczy, żywności fast-food, mocno solonych, produktów typu instant (np. zupki w proszku).
- Niewskazana jest także kofeina, czyli należy unikać kawy, mocnej herbaty oraz napojów energetyzujących.
- Gdyby chciała Pani skorzystać z indywidualnego jadłospisu, zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl.
Pozdrawiam serdecznie.