Jak radzić sobie z brakiem radości z życia?

Witam. Nie wiem co sie ze mna dzieje, od roku mam ogromny stres i problem. Nie wytrzymałam i powiedziałam o tym, ze byłam molestowana swojemu chłopakowi, trochę mi ulzylo. Teraz natomiaay jestem w ciąży i nic mnie nie cieszy.Mam wrażenie i boje sie, ze moge zrobić komus krzywde, ze moge kogos zabic, chociaz nie jestem agresywna. Te mysli mnie wciaz prztlaczaja i ciagle o nich mysle. Jak skończy sie strach o bliskich to mysle o swojej przeszłości. Czuje, ze juz nie daje czasem rady, chcialabym sie wyłączyć ale nie potrafie. Mam wrazenie, ze zwariuje. Co to jest?!

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z psychologiem psychoterapeutą, gdyż najprawdopodobniej pomocne okazałoby się krótkoterminowe wsparcie. Podejrzewam, że huśtawka hormonalna w ciąży powoduje lub wpływa na ten stan. Niestety istnieje tez taka opcja, że ciąża jest tu wyzwalaczem dla objawów np. nerwicy lękowej. Jeśli zaś chodzi o anhedonię (niemożność odczuwania przyjemności) to jak najbardziej może mieć ona związek z ciążą. Zastanawia mnie to molestowanie, gdyż nie wiem kiedy ono miało miejsce, jaki charakter i na ile wiąże się ono z obecnymi objawami. Istnieje taka opcja, że obecność objawów jest sygnałem tego, iż nie radzi sobie Pani ze wspomnieniami molestowania i psychika w ten sposób odreagowuje próbując je przepracować. Ciekawi mnie także to, który to miesiąc ciąży, gdyż nie wiem czy objawy można z nią wiązać czy też nie. Niestety szersze wypowiedzenie się na ten temat wymaga obszerniejszego wywiadu i dlatego polecam konsultację z psychiatrą i/lub psychoterapeutą oraz skorzystanie ze wsparcia psychologa psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/