Jak radzić sobie z lękiem, bez brania leków?

Witam. Od 5 lat choruję na depresję lękową. Brałam leki psychotropowe oraz przeciwlękowe od których się uzależniłam i wylądowałam w szpitalu na 3 miesiące (na terapię oraz odstawianie leków). Jest już coraz lepiej, ponieważ wychodzę z domu, a nawet wyjeżdżam poza miasto, ale niestety napady lęku dalej mi towarzyszą. Jestem młodą osobą, a 5 lat juz mam wycięte z życiorysu. Nie chodzę do kina, do knajp ze znajomymi (przecież to przyjemność, relaks) bo ciągle towarzyszy mi lęk przed tym, że dostanę ataku lęku. Zamknięte koło. Stawiam sobie nowe cele, ale niekiedy nie daję rady i po prostu uciekam do domu, do mojego azylu. Na uczelni, żeby zostać na zajęciach tez sprawia mi to ogromne poświęcenie, ale chcę uczelnię skończyć. (często jest mi słabo, i czuję jakbym mdlała, to wszystko przez ten lęk, stres- niewiadomego pochodzenia, przecież co może mi się stać na uczelni, poza tym chodzę bo chce, a nie muszę). Zapisałam się na kurs prawa jazdy. Wykłady przeszłam. Teraz przyszedł czas na jazdy. Chce bardzo jeździć, ale właśnie najgorszy jest ten pierwszy raz, tego się boję, że ucieknę i załamie się, że znowu mi coś nie wyszło. (po kilku jazdach bym się przyzwyczaiła, ale boje się tych pierwszych godzin). Czy można wyleczyć lęk bez brania leków psychotropowych ? Lub takich leków po których lęk odejdzie, ale mnie nie otumani i będę mogła jeździć? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Z mojego doświadczenia najbardziej polecaną terapia lękową jest terapia poznawczo-behawioralna.
Jeżeli jesteś teraz w lepszym stanie psychicznym i zaczynasz się  przełamywać, to najlepszy moment na rozpoczęcie takiego leczenia.

Psycholog przedstawi Ci teorię na temat składowych lęku (czas trwania, wykres itp.). Zaznajomienie się z tymi informacjami sprawi, że będziesz doskonale wiedziała czego się boisz.
Zwykle ludzie obawiają się rzeczy, sytuacji bliżej nie określonych i nie zidentyfikowanych, dlatego na tym też opiera się terapia. Na zrozumieniu i dokładnym, wręcz czynnikowym rozbiorze swoich leków.
Nauczysz się identyfikować co zwiastuje Twoje ataki lękowe, jak reagować w takich sytuacjach oraz co robić, aby w przyszłości coraz rzadziej występowały.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia,
Magdalena Boniuk

0

Witam,

Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Środki farmakologiczne powodują szybką ulgę, w sytuacjach związanych z lękiem, a tym samym odbierają okazję do nauki innych technik radzenia sobie z niepokojem, ponieważ paradoksalnie odczuwanie niepokoju pozwala na rozwój nowych umiejętności radzenia sobie z lękiem.
Porównywalny skutek leczenia zaburzeń lękowych do farmakoterapii wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna jest, to metoda leczenia zaburzeń lękowych, depresyjnych polegająca na uczeniu poprzez modyfikację wzorów myślenia kształtować emocje oraz zachowanie adekwatnie do kontekstu - co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne.
Zalecałabym Pani psychoterapię jako formę leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak radzić sobie z lękiem przed połykaniem leków?

Bardzo boję się połykac tabletki jest to uraz bo gdy byłam dzieckiem cukierek utknął mi w gardle i od tego czasu mam paniczny strach przed połknięciem tabletki jest on tak straszny ze gdy tylko wsadzam tabletkę do ust od razu mnie ściska ze stresu i wypluwam jak sobie z tym poradzić jak nauczyć się połykac tabletki
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,



mało danych Pani podaje, czy podczas posiłków, też ma Pani problem z połykaniem, np. jedzenie jabłka, czy sprawia trudność? Tabletka jest mniejsza - niż kęs, który można żuć i łatwiej przełknąć. Można popić dużą ilością wody, wtedy łatwiej jest nie zakrztusić się, a najlepiej rozgnieść tabletkę w moździerzu, w takiej formie z płynem łatwiej połknąć. Zakładam, że cierpi Pani z powodu dysfagii, możliwe, że ma Pani wrażenie utknięcia tabletki w przełyku, wskazana jest konsultacja gastrologiczna. Najlepiej używać preparatów w zawiesinie lub tabletki powlekane - umożliwiają łatwiejsze przenikanie do żołądka.

Zapewne problem dotyczy tej sytuacji z dzieciństwa; ..."gdy byłam dzieckiem cukierek utknął mi w gardle i od tego czasu mam paniczny strach przed połknięciem tabletki jest on tak straszny ze gdy tylko wsadzam tabletkę do ust od razu mnie ściska ze stresu i wypluwam". Zachęcam do rozważenia pomocy dla siebie w formie psychoterapii poznawczo - behawioralnej.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Silne lęki mimo brania leków - co robić?

Witam, choruję na nerwicę lękową już ponad 6 lat z przerwami (poród). Leczę się lekiem przeciwlękowym i lekiem z grupy benzodiazepin doraźnie na dzień i na noc. Mam jednak problem, bo lęki wciąż ze mną są, codziennie, raz mniejsze, raz bardziej nasilone, z objawami somatycznymi. Nie da się w ten sposób żyć!!! Mimo brania tylu leków, nadal nie czuję się dobrze. Dlaczego tak jest? Dodam, iż lek biorę już prawie drugi rok i jestem pewnie uzależniona. Jak mam go odstawić? Męczarnia straszna...

ponad rok temu
Lek. Jan Karol Cichecki
52 poziom zaufania

Witam,

zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne bywają trudne w leczeniu. Myślę, iż powinna Pani zastanowić się wspólnie z lekarzem nad możliwością uczęszczania przez Panią na psychoterapię. Jeśli nie będzie to możliwe, to warto rozważyć możliwość zmiany leku.

Jeśli chodzi o uzależnienie, które mogą wywoływać leki z grupy benzodiazepin, to wszystko zależy od tego, jak często je Pani przyjmowała. Ryzyko to powinien ocenić lekarz prowadzący i zaproponować Pani odpowiednie postępowanie. Być może uda się zastąpić te leki innymi?

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty