Jak radzić sobie z nieśmiałością mając 24 lata?

Od dziecka jestem nieśmiała, nie potrafię rozmawiać z ludźmi, stresuje mnie ich obecność. W pracy nie odzywam się przez 8 godzin, a gdy przyjdzie klient i muszę coś powiedzieć to ze stresu mówię tak cichą i niewyraźnie, że nie można mnie zrozumieć. Nic mnie w życiu nie cieszy, nic mi się nie chcę robić, a wszystkie czynności robię bardzo wolno. Cale moje życie to tylko praca i dom, potrafię przesiedziec cały dzień, nic nie robiąc i rozmyślac jakim jestem nieudacznikiem. Czuję, że marnuje swoje życie ale nic z tym nie robię. Czy z moimi objawami powinnam pójść do psychiatry? Czy jeśli będę brałam psychotropy to czy jest szansa, że nikt z domowników tego nie zauważy, bo czytałam, że mają dużo skutków ubocznych i się boję, że ktoś by mógł zauważyć, że coś jest nie tak. Mieszkam nadal z rodzicami i boję się jak by zareagowali na to, że lecze się psychiatrycznie.

Dzień dobry,
Jeśli odczuwa Pani ogromny dyskomfort to doradzałabym konsultację, ale w pierwszej kolejności z psychologiem psychoterapeutą. Podejrzewam na podstawie Pani opisu, że tu skuteczna mogłaby się okazać psychoterapia bez farmakoterapii. Z pewnością same leki by nie pomogły a o ewentualnej konieczności wizyty u psychiatry decyzje podejmie psychoterapeuta Panią prowadzący. Ciekawi mnie to, czy bliscy dostrzegają Pani problemy oraz czy stanowią wsparcie. Sporo osób korzysta z pomocy psychologa lub z leczenia farmakologicznego i nie jest to powód do wstydu, gdyż każdy ma prawo do problemów ze zdrowiem w tym ze zdrowiem psychicznym. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pani do specjalisty i wszystko zacznie zmieniać się na lepsze.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/