Jak radzić sobie z poczuciem winy po seksie?

Jak radzić sobie z poczuciem winy po seksie? Jestem dorosla, mam stałego partnera, a i tak odczuwam poczucie winy. Wydaje mi sie ze to przez wychowanie. Mama chciała mnie ustrzec przed nastoletnia ciąża, wmawiając od zawsze ze seks jest zły. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sobie radzic z poczuciem winy i wstydu?

Witam,

proces socjalizacyjny, który formuje człowieka do życia wśród innych ludzi, może mieć znaczenie, czyli wpływać na treść myśli, w określonych sytuacjach i rodzaj odczuwanych emocji, np. poczucie wstydu i winy.
Aspekt seksualny jest biologicznie uwarunkowaną funkcją organizmu, motywuje człowieka do głębszych relacji, więzi, z inną osobą, zaspokaja potrzebę bliskości, atrakcyjności, akceptacji, wpływa na rodzaj uczuć, np. miłość, zaufanie. Seksualność w dorosłości jest ważnym dopełnieniem, np. potrzebą macierzyństwa, dobrze, że człowiek jest świadomy własnej seksualności, w zależności od etapu życia.
W Pani przypadku, jeśli sama świadomość nie pomoże (utwierdzenie się, w przekonaniu prawidłowego profilu rozwojowego), to wskazana jest pomoc specjalisty - psychoterapia.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry.
Rozumiem, że była Pani wychowywana w przekonaniu, że seks jest czymś wstydliwym, że należy się go "bać", bo grozi niechcianą ciążą. Pewnie słysząc to wielokrotnie mama zaszczepiła w Pani to przekonanie.
Są to jednak tylko i wyłącznie myśli Pani mamy.
Seks jest naturalną potrzebą każdego człowieka, a przede wszystkim wyrazem bliskości między kochającymi się osobami, wzmacnia więź, jest źródłem radości, przyjemności i dobrej energii.
Aby mogła Pani się nim cieszyć, musi się Pani "przeciwstawić" poglądom mamy, tzn. zrozumieć i poczuć , że jej myślenie o seksie nie jest Pani myśleniem. Skoro pyta Pani, co zrobić, aby nie mieć poczucia winy (?) i wstydu to zdaje się, że chce Pani i jest gotowa do zmiany swych przekonań na temat seksu.

Nie wiem, czy uda się Pani dokonać tego samodzielnie.
Pomocna może być psychoterapia, podczas której będzie Pani mogła zrozumieć skąd trudność w przełamaniu swojej postawy wobec seksu( choć "między wierszami" widać, że intuicyjnie, bez głosu mamy, czuje Pani, że może być inaczej) i zmienić nastawienie do tej sfery życia, która jest bardzo ważna dla każdego człowieka indywidualanie, ale też dla rozwoju relacji z partnerem.

Namawiam więc Panią do skorzystania z pomocy psychoterapeuty i życzę radości z seksu.
Pozdrawiam,
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska/