Witam, porusza Pani kilka rożnych aspektów, pierwszy kiedy ma Pani uzasadnione poczucie winy, ze zrobiła Pani komuś przykrość, wtedy najlepiej wyjaśnić i przeprosić. Podejmuje wtedy Pani jakiś akt samooczyszczenia, adekwatny do rozumianego przez Panią uczynku. Oczywiście, nie gwarantuje to dobrych relacji z tą osobą, gdyż często zależy to od jej poczucia dojrzałości i odporności na trudne rozmowy. Często jest to test dla relacji, sprawdzający na ile zależny nam na tej osobie i drugiej stronie na wzajemnych relacjach i pogłębianiu kontaktu.
Inną sprawą jest poczucie, że łatwo reaguje Pani poczuciem winy, na rożne sytuacje, kiedy ktoś świadomie lub nieświadomie wzbudza je w Pani lub Pani sama je w sobie wzbudza, przypisując sobie różne niedoskonałości i zamartwiając się myśleniem, co Pani powinna zrobić. Taki niepokój związany z własną osobą, odbiera radość życia i powoduje, że mamy trudności z podejmowaniem nowych celów osobistych. Warto zastanowić się, czy moje poczucie winy jest adekwatne do rzeczywistości, czy za duże? Dlaczego najczęściej reaguję w ten sposób? Może porozmawiać o tym z psychologiem, on pomoże poukładać kłębiące się myśli.
Na pytanie jak pozbyć się poczucia winy trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź. To indywidualna kwestia jak sobie radzimy z różnymi uczuciami, które się pojawiają kiedy np. wyrządzimy komuś przykrość. Nie wiem jakie to były okoliczności, ale może musiała Pani wybierać pomiędzy dobrem swoim a czyimś, można by się zastanawiać co się podziało. Ale to dość powszechny sposób - wzbudzanie poczucia winy, żeby przez to coś osiągnąć.
Może warto byłoby, żeby Pani spróbowała przepracować w sobie różne kwestie, żeby lepiej czuła Pani siebie, swoje uczucia. To pomaga w rozumieniu relacji z ludźmi i daje możliwości zobaczenia różnej perspektywy. Nie tylko kara i wina.
Pozdrawiam
Witam. Jeżeli ktos chce wzbudzac poczucie winy to z dala od takich osób i się nie dać. A co do poczucia winy do tej osoby, to może pomogłyby Pani tą osobe przeprosić.
Magdalena Brabec
Przyznanie się do winy, przeproszenie i zadośćuczynienie to coś, co można zrobić wobec tej drugiej osoby. A potem zamknąć ten rozdział i przede wszystkim wybaczyć sobie. Wszystkim nam zdarza się popełnić błąd. Jest nam przykro, staramy się to naprawić. Nie zawsze jest to w pełni możliwe, ale życie przeszłością także tego nie zmieni. Działanie przynosi więcej korzyści niż trwanie w poczuciu winy. A kiedy- po wykonaniu wszystkich tych kroków- Pani sama siebie uwolni od tego poczucia, nie będzie też można Panią manipulować.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pozbyć się tego poczucia winy? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- W jakim celu wywołuje się poczucie winy? – odpowiada Mgr Katarzyna Fiszer
- Jak radzić sobie z poczuciem winy po seksie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Poczucie winy i smutek po masturbacji - dlaczego? – odpowiada Paulina Witek
- Problem z alkoholizmem a poczucie winy – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Mam poczucie winy wobec chłopaka - co robić? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Jak zwalczyć poczucie winy po masturbacji? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Relacje z osobą, która uważa, że zawsze ma rację – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak się pozbyć poczucia winy z racji choroby psychicznej? – odpowiada Mgr Agnieszka Lipińska
- Problem z zasypianiem, niska samoocena, poczucie winy – odpowiada Mgr Iwona Barabasz
artykuły
Wywiad z Dorotą Gromnicką, autorką książki "Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim"
Czym jest depresja? Jak sobie z nią radzić? Czy mo
Manipulowanie uczuciami
Poczucie winy, szczególnie to nieuzasadnione i wyw
Pogarda i brak współpracy - z tym spotykają się studenci medycyny na praktykach
Kiedy studiujemy, poznajemy medycynę od środka. No