W jakim celu wywołuje się poczucie winy?

W jakim celu wywołuje się poczucie winy?mam koleżankę, która mnie na każdym kroku krytykuje i wywołuje u mnie poczucie winy. Głupie rzeczy potrafią wpędzić mnie w poczucie winy np. umówiłam się z nią "na sklepy" nic ważnego, sklep zaraz koło jej domu. Zadzwoniłam jej przed spotkaniem, że nie dam rady. W pracy powiedziala mi ze juz sie nigdy ze mna nie umówi bo kupila mi kawe ktora musiała potem wyrzucić. Wiem,ze to klamstwo!takich przykladów jest wiele, ktore analizuje i popadam w poczucie winy.

Osoby, które próbują wywołać w kimś poczucie winy najczęściej robią to, aby móc swobodnie manipulować tym człowiekiem. Nie zawsze jest to działanie celowe, bardzo często robią to nieświadome. Jeśli koleżance udaje się wzbudzić w Pani wyrzuty sumienia i zaczyna Pani reagować tak, jak ona tego oczekuje, to tym bardziej wzmacnia to w niej zachowania tego typu. Tym bardziej, jeśli Pani wie, że koleżanka mija się z prawdą, nie ma powodów, dla których powinna Pani mieć poczuci winy.

Poczucie winy ma wymóc na drugiej stronie pożądane postępowanie. Jest także formą rozładowania frustracji i złości.
Warto zadać sobie pytanie czemu Pani tak silnie na to reaguje? Bo jeśli Pani na to reaguje, działa to na Panią, to zwiększa to prawdopodobieństwo, ze "metoda" zostanie użyta ponownie.
Nie mamy wpływu na innych jednak możemy pracować ze sobą. Kiedy Pani pozbędzie się poczucia winy, sama sobie da prawo do odmowy, bycia w zgodzie ze sobą, będzie świadoma swoich potrzeb i możliwości, podobne komentarze przestana tak w Panią uderzać. W konsekwencji też ulegną wygaszeniu.
Warto się temu przyjrzeć samodzielnie lub w pracy z psychologiem.