Witam, często jesteśmy uczeni, że upominanie się o własne pieniądze - to dowód na nasz materializm, właśnie brak wyrozumiałości i małostkowość. A przecież, często chodzi o poczucie sprawiedliwości, lojalności i uczciwości. Jeśli mamy poczucie, że druga osoba sprzeniewierza się tym wartościom i narusza nasze granice, rodzi to zawsze nieprzyjemne uczucia. Mam wrażenie, że Pani obawia się z jakiegoś powodu poczuć do nich złość, a więcej uwagi poświęca Pani pytaniu - Co oni o Pani pomyślą? Napisała Pani mało informacji, bo ważny byłby kontekst całej tej sytuacji. Czy oni rozmawiają o tym, że oddadzą Pani w późniejszym terminie, czy udają, ze nic się nie stało? Jeśli to są przyjaciele, to porozmawiajcie o tej sytuacji. Szczera rozmowa może pogłębić tę przyjaźń lub ją zakończyć. Jeżeli im zależy na Pani to postarają się naprawić krzywdę.
Witam!
Proszę zadać sobie pytanie czy przypominanie o zwrocie pieniędzy może świadczyć jedynie o tym, że dana osoba jest małostkowa czy mało wyrozumiała. Czy, jako wyrozumiałe można pojmować takie osoby, które nigdy nie przypominają o długach? Z drugiej strony, czy wini się Pani za to że im wcześniej zaufała? Duża ilość pojawiających się emocji wywodzi się z myśli jakie nami targają. Warto na nich się skupić i wziąć je pod rozwagę, przedstawić argumenty za i przeciw, w celu sformułowania nowego wniosku.
Pozdrawiam!
Dzień dobry, rozumiem że trudno pani egzekwować wcześniej ustalone zasady. Być może wynika to z wychowania, być może z lęku przed odrzuceniem przez innych. Nie sposób udzielić pani jednoznacznej odpowiedzi ponieważ nie znam całego kontekstu sytuacji. Jeżeli jednak jasno umówiła się pani ze znajomymi na coś i wykonała swoją część zadania to ma pani pełne prawo oczekiwać że teraz oni wykonają swoją część. Jeżeli takli sposób funkcjonowanie (poczucie winy) przejawia się w pani wszystkich relacjach zachęcam do pracy z psychoterapeutą. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pozbyć się tego poczucia winy? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Jak pozbyć się poczucia winy? – odpowiada Mgr Małgorzata Janusek
- Poczucie winy a natręctwa – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Mam poczucie winy wobec chłopaka - co robić? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Jak radzić sobie z poczuciem winy po seksie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Poczucie winy z powodu przebywania poza domem z powodu pracy – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Poczucie winy po odejściu od męża – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Jak radzić sobie z poczuciem winy? – odpowiada Mgr Joanna Szlasa
- Jak poradzić sobie z poczuciem winy po odstawieniu dziecka od piersi? – odpowiada Mgr Milena Goncerz
- Odczuwanie nadmiernego poczucia winy – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Ten test pokaże, jakie cechy osobowości ukrywasz przed światem. Sprawdź tylko, jakie zwierzę widzisz na tym obrazku
Jakie cechy dominują w twojej osobowości? Jakie ce
Podarować osamotnionym seniorom Wigilię. "Pani Asia ma wiele wspólnego z naszą zmarłą mamą. Może Bóg tak chciał, żebym mogła lepiej ją zrozumieć"
- Może Bóg tak chciał, żebym mogła lepiej ją z
Jak pozbyć się poczucia winy? Rozmowa z psycholog Magdaleną Nagrodzką
Porównywanie się do innych, wygórowane oczekiwania