Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Poczucie winy wobec osób, które zawiodły

Zostałam oszukana przez przyjaciół, z którymi pracowałam. NIe rozliczyli się ze mną z mouch zarobionych pieniędzy. MUszę się o nie teraz upominać, ale mam przy tym wielkie poczucie winy, że jestem małostkowa i mało wyrozumiała. Z czego wynika poczucie winy wobec osób, które nas zawiodły w jakimś aspekcie? Nie zaufam im, nie umiem już być wobec nich przyjacielska, ale mam poczucie winy. JAk je pokonać??
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Przywiązywanie wagi do cudzych opinii

Witam, często jesteśmy uczeni, że upominanie się o własne pieniądze - to dowód na nasz materializm, właśnie brak wyrozumiałości i małostkowość. A przecież, często chodzi o poczucie sprawiedliwości, lojalności i uczciwości. Jeśli mamy poczucie, że druga osoba sprzeniewierza się tym wartościom i narusza nasze granice, rodzi to zawsze nieprzyjemne uczucia. Mam wrażenie, że Pani obawia się z jakiegoś powodu poczuć do nich złość, a więcej uwagi poświęca Pani pytaniu - Co oni o Pani pomyślą? Napisała Pani mało informacji, bo ważny byłby kontekst całej tej sytuacji. Czy oni rozmawiają o tym, że oddadzą Pani w późniejszym terminie, czy udają, ze nic się nie stało? Jeśli to są przyjaciele, to porozmawiajcie o tej sytuacji. Szczera rozmowa może pogłębić tę przyjaźń lub ją zakończyć. Jeżeli im zależy na Pani to postarają się naprawić krzywdę.

0

Witam!

Proszę zadać sobie pytanie czy przypominanie o zwrocie pieniędzy może świadczyć jedynie o tym, że dana osoba jest małostkowa czy mało wyrozumiała. Czy, jako wyrozumiałe można pojmować takie osoby, które nigdy nie przypominają o długach? Z drugiej strony, czy wini się Pani za to że im wcześniej zaufała? Duża ilość pojawiających się emocji wywodzi się z myśli jakie nami targają. Warto na nich się skupić i wziąć je pod rozwagę, przedstawić argumenty za i przeciw, w celu sformułowania nowego wniosku.

Pozdrawiam!

Psycholog, absolwent studiów na kierunku psychologia i kogniwistyka.
0

Dzień dobry, rozumiem że trudno pani egzekwować wcześniej ustalone zasady. Być może wynika to z wychowania, być może z lęku przed odrzuceniem przez innych. Nie sposób udzielić pani jednoznacznej odpowiedzi ponieważ nie znam całego kontekstu sytuacji. Jeżeli jednak jasno umówiła się pani ze znajomymi na coś i wykonała swoją część zadania to ma pani pełne prawo oczekiwać że teraz oni wykonają swoją część. Jeżeli takli sposób funkcjonowanie (poczucie winy) przejawia się w pani wszystkich relacjach zachęcam do pracy z psychoterapeutą. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy