Jak radzić sobie z problemami poznawczymi?

Jak ostatecznie rozwiązać w konkretny sposób problem z funkcjami poznawczymi dokładnie z pamięcią ?Od dziecka mam straszne problemy z nauką, zrobiłem kurs pamięciowy w gimnazjum, a mam 28 lat i mało pamiętam z niego, cały czas doszkalam się w tym zakresie i poznałem nowe sposoby i różnych metod próbowałem i nie pomogło, jak coś czytam to jest tak zwany efekt pierwszeństwa i końca, pamiętam początek i koniec lub środek zamiast całości tekstu, co zrobić dokładnie, aby zapamiętać całość?Mam wrażenie, że jak biorę leki psychiatryczne na schizofrenię wcześniej urojenia prześladowcze, nerwicę, to też ma wpływ na moją pamięć jak i torbiel pajęczynówki w głowie czyli wada wrodzona, lub olbrzymi stres w przeszłości albo otyłość, to prawda?

Witam,

Pana intuicja w kierunku poszukiwania trudności z pamięcią (jako procesem poznawczym) przy przyjmowaniu leków na schizofrenię, nie jest bezzasadna, choć trudno znaleźć w literaturze przedmiotu bezpośrednie badania ją potwierdzające. Wydaje się to być logiczne ze względu na to, że leki te wpływają bezpośrednio na niwelowanie wytworów mózgu. Mózg ( na szczęście !) jest tak potężnym i plastycznym"narzędziem", że posiada ogromne zdolności adaptacyjne, stąd też zachęcam Pana do powrotu/ przypomnienia sobie poznanych technik pamięciowych, a także całościowego spojrzenia na swój tryb życia. Nie bez znaczenia dla procesów poznawczych - pamięci, koncentracji, uwagi, spostrzeganie pozostaje dieta, równowaga między aktywnością a odpoczynkiem, radzenie sobie z emocjami i stresem. Te czynniki mogą osłabiać radzenie sobie do tego stopnia, że techniki pamięciowe stają się bezużyteczne albo mało przydatne. Niestety nie odpowiem na pytanie czy torbiel pajęczynówki ma wpływ na Pana trudności, gdyż nie jest to moja dziedzina pracy. Zalecam jednak Panu przyjrzenie się innym czynnikom, które wspomagają funkcjonowanie mózgu.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek