Jak radzić sobie z problemami z koncentracją?

Coś jest nie tak z moim myśleniem. Nie umiem logicznie myśleć, trudność sprawiają mi jakiekolwiek odrobinę bardziej skomplikowane rzeczy. Na przykład patrzę na coś i nie umiem wymyślić rozwiązania tego (miałam np. sytuację, że nie umiałam do końca wyregulować łyżew - tego typu sytuacji było bardzo dużo, miałam też problem np. ze spinaczami). Nauka też trudno mi przychodzi (choć kiedyś, w podstawówce, byłam 5tkową uczennicą), łatwo wylatuje z głowy i przede wszystkim ta wiedza jest "schematyczna" - a studiuję filozofię i tu wymagane jest złożone myślenie. Na jednym z egzaminów pani powiedziała, że nie chwytam tego i patrzyła na mnie zdumiona (pewnie zastanawiała się jak dobrnęłam do 2 roku). Na innych się denerwowali, bo nie umiałam wytłumaczyć pewnych rzeczy, mimo że teorię (definicję) znałam. Mam 24 lata. Bardzo mnie to męczy, psychicznie i tak jest lepiej, bo kiedyś odmawiałam bardzo wielu rzeczy ze strachu, teraz jest tego mniej, ale i tak boję się, że ktoś odkryje, jaka jestem. W święta jadę do rodziny brata i się boję, bo oni lubią planszówki, a ja czuję się przy nich jak na skazaniu. Uchodzę za inteligentną osobę, ale wiem, że to dlatego, że jestem pilnym obserwatorem i "czuję" psychologię i mechanizmy ludzkich zachowań. Realnej mądrości we mnie nie ma. Jak sobie pomóc? Jakieś ćwiczenia umysłowe? Nie do końca wiem, czy terapia zda egzamin, bo jak pisałam, nawet nie stresując się, wiele rzeczy mi nie wychodzi. To nie jest wyłącznie wina nerwów, tego jestem pewna.

Witam,
to co czym Pani pisze rzeczywiście wygląda na zaburzenia koncentracji uwagi. Gdy pojawiają się takie trudności rzutuje to na jakość myślenia i wnioskowania a także na funkcje językowe oraz pamięć. Trudniej jest przyswoić wiedzę, przetworzyć ją i zapamiętać. Aby usprawnić koncentrację uwagi dobrze byłoby wykonywać ćwiczenia logiczne np rozwiązywać krzyżówki, grać w sudoku, itp, dużo czytać i słuchać np audiobooków. Dodatkowo warto byłoby gdyby przyjrzała się Pani swojemu funkcjonowaniu. Często wpływ na funkcje poznawcze ma stosowana dieta, odpowiednia ilość snu, umiejętność relaksowania się oraz radzenia sobie ze stresem. Poziom samooceny też nie pozostaje obojętny dla funkcji poznawczych. Zachęcam aby zastanowiła się Pani nad ewentualnym wsparciem psychologa. Jako specjalista mógłby pomóc zdiagnozować źródło Pani problemów i odpowiednio dobrać ćwiczenia i metody radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Jeżeli chciałaby Pani mógłby przeprowadzić profesjonalną diagnozę psychologiczną m.in. w zakresie poziomu intelektu.
Powodzenia!

Dobry Wieczór Pani,

Zalecałabym Pani konsultację neuropsychologiczną, celem wglądu i oceny funkcjonowania poznawczego (myślenie, koncentracja...).
Polecałabym Pani wprowadzenie praktykowania medytacji, relaksacji, jigi, ti chi, treningu autogennego Schultza.

Z przesłaniem dla Pani wszystkiego co dobre i piękne,
irena.mielik.madej@gmail.com