Jak radzić sobie z tikami?

Dzien dobry. Mój narzeczony ma tiki. Tiki ruchowe (bardzo czesto rusza barkiem, nerwowo wciaga brzuch, zaciska posladki) i tiki głosowe ( dziwny dzwiek jakby wciagal powietrze przez zacisniete gardlo). Nie chce isc do zadnego lekarza poniewaz sie wstydzi. Co robic? Jak go namowic? Czy mozna to leczyc samemu? Pozdrawiam.

Piotr Pilarski

Witam,

niestety bez porady neurologa nie można nic zrobić. Może Pani mu powiedzieć, że przed lekarzem nie ma wstydu. On z takimi problemami spotyka się na co dzień i jest od tego, żeby mu pomóc. Ale jak nie zechce to niemożna nikogo wyleczyć na siłę.

Pozdrawiam.

Lek. Katarzyna Szymczak

Radziłabym jednak namówić narzeczonego na pójści do lekarza psychiatry,który zaleci odpowiednie leczenie, psychoterapię. Na własna rękę, bez konsultacji z lekarzem nieczego nie mogę polecić. Proszę powiedzieć narzeczonemu, że dzięki odpowiedniej terapii będzie można zmniejszyć jego dolegliwości i poprawić tym samym konfort życia.
Pozdrawiam