Jak rozumieć te wyniki badań tarczycy u 35-latki?

Witam, mam 35 lat a od 18 roku zycia lecze niedoczynnosc tarczycy. Biore lek levaxin150. Pozniej dowiedzialam sie,ze mam tez Hashimoto.Od okolo 2 lat co rano przez pierwsze 2 godziny po przebudzeniu mam uporczywy kaszel, moze nie tyle kaszel co chec pokaslywania. Ponadto jestem zmeczona,mam sucha skore, wlosy wypadaja, jestem nerwowa, placzliwa. Miewam uczucie jakby cos mi sciskalo szyje..Ostatnio robilam usg tarczycy ktore pokazuje, ze "tarczyca powiekszona, niejednorodna, asymetryczna. Widoczne wlokniste przebudowanie tarczycy z wloknistymi bliznami. Plat prawy 14x16x33mm Plat lewy 22x29x45 mm cisn sr 5mm w lewym placie tarczycy widoczny guzek wypelniajacy prawie calkowicie plat. Wymiary 15x25x37mm. wnioski Hashimoto in anamnesi. Adenoma lobi sin.gl.thyreoideae." Co to oznacza? czy nalezy usunac plat? Prosze o odp. dziekuje i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Na podstawie przedstawionego wyniku badania obrazowego tarczycy, jak i również Pani towarzyszących objawów, prawdopodobnie stwierdza się chorobę Hashimoto.

Schorzenie to należy do chorób autoimmunologicznych. To stan zapalny, gdzie układ odpornościowy atakuje tarczycę. Przypadłość ta jest dość powszechna, zarówno u kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Najczęściej jednak dotyka kobiety.

Przy tym schorzeniu często występuje uczucie utrudnionego połykania i ściskania w szyi. Może również występować przewlekła chrypka i kaszel.

Objawy, które występują, wynikają głównie z współistnienia niedoczynności tarczycy, czyli przy obniżeniu hormonów tarczycy. Do najważniejszych można zaliczyć: wzmożone zmęczenie i senność, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów, ciągłe uczucie zimna, suchość i bladość skóry, bóle mięśni i stawów oraz przyrost masy ciała.

W przypadku wystąpienia uciążliwych dolegliwości oraz istnienia niedoczynności tarczycy, należałoby podjąć leczenie, polegające na stosowaniu syntetycznych hormonów tarczycy – lewotyroksyny.

Zalecamy wizytę u lekarza endokrynologa, który oceni Pani badanie obrazowe, a także zdecyduje o dalszej diagnostyce i kierunku leczenia. Decyzję o zabiegu operacyjnym podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę wszystkie wyniki badań oraz towarzyszące dolegliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.