Jak schudnąć 3-4 kg w dwa tygodnie i utrzymać wagę?

Witam serdecznie, mam dwa tygodnie na schudnięcie 3-4kg. Efekt nie musi być długotrwały. Codziennie do pracy chodzę 15min w jedną stronę. Praca fizyczna. Moje posiłki to: sniadanie; bułka wieloziarnista z twarożkiem, koło południa jeszcze jedna po 18, tylko jabłka. 2/4 razy w tygodniu wchodzą w grę spacery ok.2godzinne. Co mogę jeszcze zrobić? albo co zmienić? Niestety żywienia przez ten czas nie moge zmienić, ze względu na brak wyposażenia kuchni. Dziękuję z góry!
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zdrowe odchudzanie się powinno być stopniowe. Gwałtowna utrata kilogramów, która najczęściej kończy się powrotem do wyjściowej masy ciała jest niezdrowa dla organizmu i pozostawia nieatrakcyjne efekty chociażby wizualne.
Dlatego też wskazane jest redukowanie masy ciała o ok 0,5kg/tydzień.
Przedstawiony jadłospis jest bardzo ubogoenergetyczny. Powinien się on składać z 5 mniejszych posiłków, w których przeważać będą pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne oraz warzywa i owoce. Przy takim trybie żywienia i codziennej aktywności fizycznej (wskazane codzienne spacery), masa ciała będzie ulegać redukcji.

Witam. Schudnięcie "na krótko" to nie jest najlepszy pomysł, ze względu na możliwość pogorszenia stanu zdrowia, oraz utrudnienia wszelkich prób schudnięcia w przyszłości. Niestety nie podajesz swoich parametrów (wiek, masa ciała, wzrost ani nawet płeć), więc trudno mi skomentować Twoją dietę ani nawet oszacować czy masz nadwagę czy nie. Uważam jednak, że chyba niezależnie od powyższych parametrów, Twoja dieta jest bardzo skromna, uboga i niedoborowa. Brakuje w niej pełnowartościowego białka, wielu witamin i minerałów. Ze względów zdrowotnych, odradzam stosowanie takiego modelu żywienia przez dłuższy okres czasu - tym bardziej, że nawet przy minimalnym lub zerowym, wyposażeniu kuchni da się zrobić coś więcej :) - chociażby krojąc kilka warzyw, dodając puszkę tuńczyka i zagryzając bułką.. Niestety przy takim menu, jakie opisujesz, trudno jest nawet zmniejszyć kaloryczność, bo podejrzewam że kalorii i tak jest za mało - tym bardziej że pracujesz fizycznie ...a "głodujący" organizm z tego powodu zablokował się, obniżył wydatki energetyczne i nie będzie chciał schudnąć. Należy zjadać 5 posiłków dziennie (3 główne i 2 przekąski), stopniowo przyzwyczajając organizm do większych ilości jedzenia. Jeżeli chodzisz spać później niż o 21-22 - bezwzględnie należy później zjeść prawdziwą kolację (nie same jabłka). Dodam jeszcze że jabłka też mają przecież kalorie i spożywane na noc w dużych ilościach - mogą zostać przetworzone na tkankę tłuszczową, przez organizm wygłodniały po całym dniu :). Radzę nie czekać i zmiany wprowadzać od razu, a w razie kłopotu z ustaleniem nowego menu - skontaktować się osobiście z dietetykiem.

Witam, sposób odchudzania jaki opisałaś nie będzie skuteczny, a przede wszystkim trwały. Popełniasz podstawowy błąd a mianowicie jesz za mało posiłków w ciągu dnia, a przerwy między nimi są za długie. Minimum to 3 posiłki w odstępach nie dłuższych niż 5 godzin. Najlepiej jednak jeść 4-5 małych objętościowo posiłków np. śniadanie, lunch i kolacja a między nimi 2 przekąski (zwykły owoc wystarczy), co około 3 godziny. Dzięki temu Twój metabolizm przyspieszy i tkanka tłuszczowa będzie szybciej spalana. Dodatkowo Twój jadłospis jest monotonny. Minimum ćwiczeń na utratę tłuszczu to 30 minut ciągłego i w miarę intensywnego wysiłku fizycznego. Pamiętaj też o piciu minimum 1,5-2 l płynów (niesłodzonych i niezawierających kalorii) dziennie. Więcej przeczytasz na naszym portalu w dziale zdrowe odżywianie. Pozdrawiam.