Tycie po ciąży - co z tym zrobić?

Witam, mam pytanie dotyczące tycia po ciąży. Mam 23 lata i 158 cm wzrostu, 10 miesięcy temu urodziłam dwie córeczki. Na kilka dni przed porodem ważyłam ok. 75 kg, dwa dni po rozwiązaniu- 61. W ciągu następnych 3- 4 miesięcy z zadowoleniem schudłam do 53 kg i bardzo mi to odpowiadało. Po czym znowu zaczęłam tyć- nie mam pojęcia dlaczego. Na dzień dzisiejszy ważę 68-70 kg i czuję się strasznie, może nie jest to jakaś wielka nadwaga ,ale uważam, że z powodu tycia po ciąży wyglądam okropnie. Mam grube uda i straszne tzw. "boczki". Ciągle próbuję się odchudzać, ale jak nie jem prawie nic, to waga stoi w miejscu, a jak jem trochę więcej (choć ciągle mało), to momentalnie tyje. W ostatnich latach ważyłam od 50 do 53 kg, Ale muszę przyznać, że zawsze miałam skłonności do szybkiego tycia lub chudnięcia. Poza tym, kiedy już odchudzam się jakiś czas- powiedzmy, że są to 3 tyg, to przychodzi taki moment, że muszę się najeść- i moje objadanie trwa nawet do kilku dni. Co robić? Jaką dietę zastosować, żeby skutecznie schudnąć bez efektu jojo? Bardzo proszę o pomoc!
23 LAT ponad rok temu

Witam,

Wahania Pani masy ciała nie są spowodowane ciążą, ale nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Prawdopodobnie po ciąży bardzo Pani ograniczyła podaż kalorii. Jest to niestety najczęstszy błąd popełniany przez osoby chcące stracić parę kilogramów. Powodem ponownego przybrania na wadze, czyli tzw. efektu jojo jest nieznajomość podstawowych zasad żywieniowych i reakcji organizmu na brak pożywienia. Otóż Pani organizm przez pewien czas dostawał bardzo małe ilości jedzenia, dzięki czemu Pani chudła, ale spadek kilogramów był wynikiem ubytku wody i mięśni. Pożywienie zaś było magazynowane przez organizm w postaci tkanki tłuszczowej. Po powrocie do starej diety Pani organizm jeszcze bardziej kumulował jedzenie w postaci tłuszczu. Jest to prosta obrona, sposób na przetrwanie.

Dlatego aby trwale i skutecznie stracić zbędny tłuszcz należy zapoznać się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi.
Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.
Proszę unikać również tuczących bomb kalorycznych, takich jak produkty typu fast-food, gazowane napoje, słodzone napoje, słodycze, cukier, chipsy, paluszki, tłuste sery i mięsa oraz dodatki typu majonez, sos na bazie majonezu itd.

Warto również wiedzieć ile porcji produktów z różnych grup żywności powinniśmy spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Nie napisała Pani nic na temat sportu, a jest on najważniejszym elementem odchudzania. Codziennie powinniśmy ćwiczyć minimum 30-40 minut lub 3 razy w tygodniu po 1-1,5 godziny. Polecam długie spacery z dzieckiem, basen czy jazdę na rowerze. Proszę również zajrzeć na stronę www.abccwiczenia.pl, gdzie znajdzie Pani ćwiczenia do wykonywania w domu- proste i przyjemne.

Pozdrawiam.