Jak się odżywyiać w ciąży?

Nie mogę dogadać się z moim ginekologiem-na me błahe pytania wcale nie zwraca uwagi-a one są dla mnie ważne.Pierwszy raz jestem w ciąży-to 1miesiąc i boje się bym nie popełniła błędu który zaszkodzi dziecku.W internecie można zaleźć przeróżne odpowiedzi dlatego piszę tu,by uzyskać mądre wskazówki.Czy w czasie ciąży mogę wszystko normalnie jeść-czy są jakieś potrawy/warzywa/owoce z których lepiej zrezygnować?Czego jeszcze nie można w ciąży(wiadomo- palić/pić-to logiczne)?Wyniki krwi mam w normie.

Dieta w ciąży jest zgodna z zasadami zdrowego odżywiania, w drugim i trzecim trymestrze może być konieczność zwiększenia ilości przyjmowanych kalorii (pod warunkiem, że utrzyma Pani taką samą aktywność jak przed ciążą). Ważne jest aby w diecie pojawiało się dużo nabiału, należy pamiętać o spożyciu tłustych ryb (z wyjątkiem gatunków drapieżnych np. szczupak, rekin, miecznik oraz z wyjątkiem tuńczyka), warzywach, owocach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych. Warto bazować na produktach prostych, nieprzetworzonych, unikać fast-foodów, słodyczy, słonych przekąsek. W ciąży unikamy produktów, które mogą być źródłem niebezpiecznych drobnoustrojów - nie jest więc wskazane jedzenie surowego mięsa, surowych ryb (jak w sushi), mleka niepasteryzowanego i produktów z niego, serów pleśniowych. Warto zwrócić uwagę na higienę posiłków oraz aby wszystkie spożywane produkty były świeże (nie dojadamy niezabezpieczonych resztek), dobrze umyte przed zjedzeniem. Oczywiście wykluczamy w tym okresie wszelkie napoje alkoholowe, a z innych używek dopuszczalna jest jedna filiżanka kawy dziennie. W razie wątpliwości co do diety ginekolog nie jest właściwym specjalistą - polecam udać się do dietetyka.