Jak skłonić męża nadużywającego alkoholu do podjęcia leczenia?

Jak skłonić męża, aby podjął leczenie, od kilku lat codziennie nadużywa alkoholu, często po nim jest nerwowy i agresywny. Wszczyna awantury, nie wiem co mówić, w jaki sposób ukrywać siniaki Ja to do jakiegoś czasu znosiłam, ale teraz, gdy zaczął podnosić rękę na 2letnią córeczkę zastanawiam się jak go zmusić, on nie zauważa problemu, twierdzi, że nie jest uzależniony. Nie chcę aby moje dziecko patrzyło na to i aby je skrzywdził. A nie chcę zgłaszać tego nigdzie, choć tak mi radzono.

Dzień dobry,

Proszę SAMEJ udać się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie, Jest to darmowa i anonimowa możliwość uzyskania pomocy w Pani sytuacji.

Samodzielne przebicie się przez zaprzeczenia i mechanizmy osoby uzależnionej jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów uzależnień. Znajdzie ich pani w Poradniach Leczenie Uzależnień lub właśnie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Dostanie tam pani wsparcie dla siebie w tej trudnej sytuacji oraz wskazówki co do dalszego postępowania z mężem. Często zmiany, jakie żona wprowadza w swoje zachowanie wobec uzależnionego męża, motywują go do podjęcia leczenia. Zachęcam do takiej wizyty. Powodzenia.
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Ukrywanie tego co robi mąż może zakończyć się pewnego dnia tragedią. Ukrywanie siniaków, niechęc do zgłoszenia tego na policję, ukrywanie - to są często zachowania osób będących pod wpływem przemocy. Zachowania - niestety - negatywne. Jeżeli mąż nie zauważa problemu, dalsze chowanie wszystkiego pod dywan niczego nie zmieni. Tłumaczenie mu "męzu, idź się leczyć" raczej też nie przyniesie skutków, a może przynieść jedynie kolejne sińce. Trzeba nim wstrząsnąć - alkoholicy zaprzeczają swojej chorobie, nie widzą jej , nie chcą o niej słyszeć i bronią się na wszelkie sposoby. Zgłoszenie bicia i przemocy, której dopuszcza się mąż będąc pod wpływem alkoholu będzie pierwszym elementem do zmiany tej sytuacji. Wstrząśnięciem, które MUSI nastąpić.
Pani powinna teraz zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Jeżeli mąż dopuszcza się już czynów przemocowych takze na dziecku - znaczy to, że nie ma żadnych granic. Musi Pani zapewnić wam bezpieczeństwo - najlepiej zgłosić sprawę na policję, założyć niebieską kartę, wyprowadzić się od męża. Wizyta w Ośrodku Interwencji Kryzysowej będzie dla pani wskazana, gdyż tam powiedzą Pani co i w jaki sposób zrobić, aby o siebie zadbać.
I jeszcze jedno - na koniec - dzieci wzrastające w domu z problemem alkoholowym mają często w późniejszym wieku syndrom DDA (dorosłe dziecko alkoholika), który przeszkadza im znacznie w normalnym funkcjonowaniu w świecie społecznym oraz w pozytywnym myśleniu o samym sobie. Proszę mieć to na względzie jeśli znów wybierze Pani chowanie "brudów pod dywan" zamiast zdrowia i szczęścia własnej córki. Pozdrawiam.