Dzień dobry,
Proszę SAMEJ udać się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie, Jest to darmowa i anonimowa możliwość uzyskania pomocy w Pani sytuacji.
Samodzielne przebicie się przez zaprzeczenia i mechanizmy osoby uzależnionej jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów uzależnień. Znajdzie ich pani w Poradniach Leczenie Uzależnień lub właśnie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Dostanie tam pani wsparcie dla siebie w tej trudnej sytuacji oraz wskazówki co do dalszego postępowania z mężem. Często zmiany, jakie żona wprowadza w swoje zachowanie wobec uzależnionego męża, motywują go do podjęcia leczenia. Zachęcam do takiej wizyty. Powodzenia.
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/
Ukrywanie tego co robi mąż może zakończyć się pewnego dnia tragedią. Ukrywanie siniaków, niechęc do zgłoszenia tego na policję, ukrywanie - to są często zachowania osób będących pod wpływem przemocy. Zachowania - niestety - negatywne. Jeżeli mąż nie zauważa problemu, dalsze chowanie wszystkiego pod dywan niczego nie zmieni. Tłumaczenie mu "męzu, idź się leczyć" raczej też nie przyniesie skutków, a może przynieść jedynie kolejne sińce. Trzeba nim wstrząsnąć - alkoholicy zaprzeczają swojej chorobie, nie widzą jej , nie chcą o niej słyszeć i bronią się na wszelkie sposoby. Zgłoszenie bicia i przemocy, której dopuszcza się mąż będąc pod wpływem alkoholu będzie pierwszym elementem do zmiany tej sytuacji. Wstrząśnięciem, które MUSI nastąpić.
Pani powinna teraz zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Jeżeli mąż dopuszcza się już czynów przemocowych takze na dziecku - znaczy to, że nie ma żadnych granic. Musi Pani zapewnić wam bezpieczeństwo - najlepiej zgłosić sprawę na policję, założyć niebieską kartę, wyprowadzić się od męża. Wizyta w Ośrodku Interwencji Kryzysowej będzie dla pani wskazana, gdyż tam powiedzą Pani co i w jaki sposób zrobić, aby o siebie zadbać.
I jeszcze jedno - na koniec - dzieci wzrastające w domu z problemem alkoholowym mają często w późniejszym wieku syndrom DDA (dorosłe dziecko alkoholika), który przeszkadza im znacznie w normalnym funkcjonowaniu w świecie społecznym oraz w pozytywnym myśleniu o samym sobie. Proszę mieć to na względzie jeśli znów wybierze Pani chowanie "brudów pod dywan" zamiast zdrowia i szczęścia własnej córki. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Agresja słowna i przemoc psychiczna ze strony męża – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Częste picie alkoholu i upijanie się oraz agresja u męża – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak pomóc bliskiemu uzależniomemu od alkoholu? – odpowiada Mgr Aneta Dom
- Problem z siostrzeńcem, który nadużywa alkoholu – odpowiada Dr Ewa Bujoczek
- Napady agresji u męża po alkoholu – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Agresja u męża pod wpływem alkoholu – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Uzależnienie od seksu i przemoc ze strony męża – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Gdzie zgłosić się, jeśli mąż ubliża i grozi? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak postępować w przypadku chorobliwej zazdrości męża? – odpowiada Piotr Bochański
- Agresja po alkoholu u partnera – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska