Jak skutecznie leczyć fobie społeczne?

Witam. Mam 19 lat. Moje pytanie jest nieco nietypowe. Rozpoznano u mnie fobie społeczne. Leczę się psychiatrycznie od 6 miesięcy, a wcześniej uczestniczyłam przez rok w terapii behawioralnej. Jednak moje lęki towarzyszą mi od około 3 lat. Są bardzo silne w sytuacjach społecznych: zamawianie jedzenia, rozmowa z obcymi itd. Zaczynam się pocić, robi mi się duszno, czuję ból brzucha i jest mi słabo. Objawy te szczególnie nasilają się podczas sytuacji egzaminacyjnych - kolokwia, sesja. Mimo że materiał zawsze mam opanowany bardzo dobrze, moje napady paniki nie pozwalają mi się skoncentrować na zadaniach. Najbardziej stresuje mnie to, że zemdleję i wszyscy będą na mnie patrzyć, że rozpłaczę się w trakcie, że po prostu umrę. Brzuch boli mnie nie do wytrzymania, czuję ciągły ucisk na płuca i żołądek. Kilka razy zdarzyło się, że musiałam wyjść z sali podczas egzaminu, bo ucieczka wydawała mi się jedynym wyjściem. Byłam nawet gotowa rzucić studia. Mój lęk znacznie zmniejsza się kiedy piszę egzamin sama na sali ( zdarzyło się tak raz czy dwa) lub kiedy grupa jest zajęta np. ćwiczeniami, rozmowa itd (było tak gdy pisałam w terminach dodatkowych). Mimo przyjmowania leków Nexpram 2mg i Zomiren 0,5mg doraźnie, nie czuje się na siłach, aby podchodzić do jakichkolwiek testów. Nie czuję, aby te leki jakkolwiek zmniejszyły mój lęk. Czy istnieje możliwość tymczasowej zmiany warunków pisania egzaminów na podstawie zaświadczenia lekarskiego, dopóki nie nastąpi poprawa? Czy lekarz może zasugerować uczelni inną formę egzaminowania (bez towarzyszącej grupy) ? Naprawdę ogromnie zależy mi na edukacji. Jakie kroki mogę podjąć w tym kierunku?

Witam Panią,
Fobia społeczna całkowicie dezorganizuje życie,
utrudnia normalne funkcjonowanie,
a właściwie nie pozwala skupić się nad tym co ważne
i wywołuje niemiłe emocje, zabierając
tym samym całą radość życia.
Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi
ludźmi stale doświadcza obezwładniającego lęku
i nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji
towarzyskiej czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.
Antropofobii często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne oraz nieumiejętność odpoczywania.
Fobia ta może doprowadzić do izolacji społecznej.
Tak, w szczególnych przypadkach
Komisja Egzaminacyjna, na podstawie orzeczenia
o potrzebie kształcenia specjalnego,
może przychylić się do Pani prośby i zezwolić,
by mogła Pani przystąpić do egzaminu w warunkach
dostosowanych do Pani indywidualnych potrzeb
edukacyjnych i możliwości psychofizycznych,
np. możliwość przystąpienia do egzaminu
w oddzielnej sali. I co dalej?
Czy takie strategie unikowe chce Pani stosować w każdej sytuacji?
Co ze studiami, z pracą, z życiem towarzyskim?
Wnioskuję, że leczy się Pani tylko farmakologicznie.
Powinna Pani wiedzieć, że farmakologia jest leczeniem objawowym.
Środki uspokajające, obniżające napięcie czy antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że lęki
i inne dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia,
ale nie leczą fobii i nie rozwiązują problemu.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć lęk społeczny
i jego konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii
Warto więc zastanowić się też nad wprowadzeniem
odpowiednio dopasowanej psychoterapii w proces leczenia.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Psychoterapia pozwoli Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi
z odpowiedniej perspektywy, a także wzmocnić poczucie własnej
wartości i nawiązać właściwe i satysfakcjonujące relacje z ludźmi,
dzięki czemu odzyska Pani spokój i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl