Jak sobie poradzić z dręczącą mnie nerwicą?

Moja mama miała wypadek rok temu ale na szczęście jest już dobrze. Rzecz w tym że nabawilam się nerwicy lękowej i nie potrafię poradzić sobie z lękiem przed przyszłością. Jak sobie z tym radzić jeszcze przed wizytą u lekarza? Czy naprawdę się coś stanie w przyszłości czy tylko mi się tak wydaje przez nerwicę?

Witam,

Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Nie leczone stany lękowe pogłębiają się i utrudniają funkcjonowanie, w określonych sytuacjach.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Wypadek bliskiej osoby jest dużym stresorem, nic dziwnego więc, że odczuła Pani na sobie obciążenie tym wydarzeniem i skutki są także dla Pani niekomfortowe nawet teraz, gdy - jak Pani pisze - jest już dobrze. Czasami jest tak, że możemy sobie powiedzieć "dobrze, było ciężko, ale to już za mną" i udaje nam się wrócić do równowagi a przebyte trudności traktować jak doświadczenie, które pokazuje nam, ze potrafimy sobie radzić w wymagających sytuacjach. Czasami jednak nie potrafimy sami się uporać ze skutkami stresu i wtedy warto skorzystać doraźnie z pomocy specjalisty. Jest Pani osobą młodą i być może nie była Pani do końca przygotowana na sytuację, z którą przyszło się Pani zmierzyć i stąd lęk o przyszłość. Może się Pani wydawać, że zawsze będzie tak trudno. Jednak z czasem nabieramy odporności, doskonalimy sposoby radzenia sobie z wyzwaniami i nabieramy poczucia kompetencji. Na Pani ostatnie pytanie odpowiadam: tak, stanie się w Pani życiu wiele dobrych zdarzeń jeżeli tylko Pani zechce;) Pozdrawiam.