Jak sprawić, żeby moje dziecko stało się spokojniejsze?

Jakie leki można dać 7 latkowi, żeby go uspokoić. Młody jest zbyt nadpobudliwy, ciągle biega, nie potrafi usiedzieć na tyłku, gada jak najęty i ciągle trzeba go uciszać. Jakie leki sprawią, że przestawi się na tryb "stacjonarny", stanie się cichy, spokojny, grzeczny i będzie chodził spać najpóźniej o 20?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma leku, który sprawi, że dziecko będzie grzeczne i spokojne. Oczywiście istnieją środki farmakologiczne stosowane w łagodzeniu skutków różnych zaburzeń u dzieci, jednak jest to tylko jedna ścieżka działania spośród wielu. Niemniej podstawą jest postawienie diagnozy.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/adhd.

Niestety nie wspomina Pani, co jest źródłem przekonania, że syn potrzebuje leków – proszę pamiętać, że dzieci na różnym etapie rozwoju mogą mieć nadmiar bodźców lub deficyt ruchu i możliwości rozładowania emocji czy napięcia. Wskutek tego stają się drażliwe czy niespokojne. Niekiedy winę za to ponosi niedobór magnezu i witamin z grupy B (odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego) lub niewłaściwa organizacja dnia i czasu wolnego (za mało snu, zbyt późne zasypianie, za dużo „ekranów”, to jest telewizji, komputera itp.).

Jeżeli natomiast ma Pani uzasadnione obawy o to, że dziecko cierpi na ADHD, to konieczna jest diagnostyka w tym kierunku. W tym celu może Pani skierować swe kroki najpierw do psychologa dziecięcego, niekiedy bowiem diagnoza stawiana jest we współpracy z pedagogiem i neurologiem dziecięcym. Psycholog poinformuje Panią także, w jaki sposób zminimalizować nadpobudliwość dziecka (jeśli oczywiście występuje).

Odsyłam do materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-adhd.

Do najczęściej wymienianych działań mających na celu poprawę funkcjonowania u dzieci nadpobudliwych wymienia się: wprowadzenie rutyny, ograniczenie telewizji, wprowadzenie odpowiedniej diety. Więcej porad odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/dzieci-z-adhd-jak-mozna-im-pomoc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.