Jak trzeba postępować po zatruciu kofeiną?

Dzień dobry zadaję te pytanie poraz kolejny ponieważ okazało się że nie pomagacie osobą nie pełnoletnim dlatego teraz opiszę sytuację sprzed roku teraz mam już 18 lat możecie mi pomóc. Rok temu miałem 17 lat i prawdopodobnie zatrułem się kofeiną w proszku ważyłem 52 kilogramy prowadziłem zdrowy tryb życia. Wpadłem na głupi pomysł zażycia kofeiny w proszku zażyłem jej około 3 gramy wystąpiły u mnie wszystkie objawy zatrucia na drugi dzień miałem ciśnienie podchodzące pod 200skurczowe 60 rozkurczowe udało mi się ten dzień przeleżeć w łóżku. Mam pytanie co powinienem robić rok temu jak zatrułem się tą kofeiną co powinienem robić żebym czuł się lepiej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim Pańskie zachowanie nie było rozsądne. Kofeina w takiej formie, spożyta w zbyt dużych ilościach może doprowadzić nawet do śmierci.

Śmiertelna dawka kofeiny przyjęta jednorazowo to 150 mg na każdy kilogram masy ciała. Łatwo więc przeliczyć, jak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii.

Zdrowy człowiek może spożyć zaledwie 200-300 mg kofeiny w ciągu dnia. Większe dawki doprowadzą do objawów przedawkowania. Objawy nadmiaru kofeiny w organizmie to: nieregularne i szybkie bicie serca, bezsenność, drażliwość, uczucie niepokoju, halucynacje i lęki.

Lekiem na łagodne zatrucie jest po prostu czas. Należy bowiem poczekać, aż organizm oczyści się sam. W przypadku pojawienia się skoków ciśnienia, arytmii serca czy duszności konieczna jest konsultacja z lekarzem. W jednym i drugim przypadku po takim incydencie należy skupić się na odtruciu organizmu. W związku z tym wymaga się ograniczenia bądź całkowitego odstawienia kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę.

Temat ten został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przedawkowanie-kofeiny-co-warto-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.