Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców a ryzyko wystąpienia nadmiaru witamin

Witam. Czy spożywanie dużej ilości warzyw i owoców może doprowadzić do nadmiaru witamin i być szkodliwe?

Sylwia Ogrodowczyk

Nadmiar jest tak samo niezdrowy jak niedobór, jednak przy dobrze zbilansowanej diecie ani jedno ani drugie nie powinno wystąpić.

pozdrawiam

W dzisiejszych czasach, gdy jakość owoców i warzyw uległa drastycznemu obniżeniu, praktycznie nie ma możliwości przedawkowania witamin z tej grupy produktów spożywczych. Stres, palenie papierosów, przyjmowane leki (nawet paracetamol), choroby, skażenie środowiska etc. zwiększają zapotrzebowanie na wiele witamin i składników mineralnych i często w praktyce ciężko jest nawet dostarczyć ich odpowiednią ilość do organizmu. Trzeba też pamiętać, że nasz organizm nie jest głupi i tak łatwo nie da się "zatruć" witaminą C z jabłka czy kwasem foliowym z natki pietruszki.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia