Spożywanie dużych ilości owoców a stłuszczenie wątroby

Od około 3 tygodni zmienilam sposób odżywiania: jem bardzo duzo owocow, głównie jabłek, kiwi i pomarańczy oraz warzyw czy kiszonek, ograniczylam bardzo mieso, nie jem wędlin, tylko dwa, trzy razy w tygodniu mieso na obiad, pieczywo tylko na pierwsze i drugie śniadanie. Słyszałam ze bardzo duze spozycie owocow powoduje m.in stluszczenie wątroby. Stąd moje pytanie czy taka "dieta" jest dobra dla zdrowia, czy nie powinnam dostarczac wiecej bialka z mięsa?

Z całą pewnością opisana przez Panią dieta nie jest dobrze zbilansowana. Wysokie spożycie warzyw oraz owoców jest jak najbardziej pożądane, ale oprócz tego dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na węglowodany (najlepiej z pełnoziarnistych źródeł jak kasze, płatki zbożowe), białka (z nabiału, ryb, mięsa, nasion roślin strączkowych) oraz tłuszczy (z olejów roślinnych i tłustych ryb). Powinna więc Pani zadbać o odpowiednią podaż wszystkich tych produktów w codziennym jadłospisie.
Co do owoców to nie ma dowodów na ich szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Rzeczywiście jeden z cukrów zawartych w owocach - fruktoza - może prowadzić do stłuszczenia wątroby, ale efekt ten potwierdzono w badaniach naukowych wyłącznie dla fruktozy dodanej do żywności w formie cukru spożywczego czy syropów fruktozowych. Także może Pani jeść owoce bez większych obaw.

Raczej dieta oparta na mięsie bardziej obciąża wątrobę, może Pani zastąpić część owoców warzywami i wprowadzić ryby 2 razy w tygodniu.