Witam!
Zatrucie kofeiną może wywoływać objawy silnego lęku i pobudzenia organizmu: przyspieszenia akcji serca, oddechu, rozszerzenia źrenic, biegunki, drżenie rąk, gonitwy myśli. Niektóre osoby są genetycznie predysponowane do nadwrażliwości na działanie kofeiny, dlatego w przyszłości nie powinieneś spożywać napojów zawierajacych kofeinę: kawy, coli oraz napojów energetyzujących i tabletek zawierających kofeinę.
Obecnie Twoje objawy wskazują na agorafobię.
Jest to zaburzenie lękowe, polegające na lęku przed sytyuacjami, w których trudno byłoby udzielić pomocy lub uciec. Osoby cierpiące na agorafobię obawiają się wychodzenia z domu, przebywania w tłumie, miejscach publicznych (kino, teatr), podróżowania w samotności. Większość pacjentów jest przerażona myślą, że mogłaby poza domem np. zemdleć i nikt nie udzieliłby wtedy pomocy.
Podstawowym sposobem leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, w szczególności terapia poznawczo-behawioralna.
Zaleca się przede wszystkim - stopniowe pokonywanie lęku przez stawianie się w sytuacjach, które go wywołują. Możesz np. najpierw wyjść razem z mamą lub inną bliską osobą do pobliskiego sklepu, następnie zrobić to samodzielnie. Kolejnym zadaniem może być np. przejechanie trasy do szkoły i powrót do domu itd.
Dopóki będziesz unikał sytuacji, których się boisz, dopóty lęk będzie nadal istniał, a nawet przybierał na sile. Unikając danej sytuacji, nie pozwalasz bowiem na przeżycie doświadczenia poradzenia sobie z lękiem. Lęk jest bardzo nieprzyjemną emocją, ale nie zabija. Po osiągnięciu pewnego maksymalnego poziomu, zaczyna opadać (zwykle po ok. 15-20 min.) Jeśli wytrzymasz najgorszy moment, pokonasz lęk, a jeśli przy następnej okazji wróci - będzie coraz słabszy. Trzeba więc przede wszystkim ćwiczyć pokonywanie lęku. Systematyczny trening gwarantuje sukces.
W leczeniu farmakologicznym zaburzeń lękowych stosuje się leki uspokajające. Takie leczenie działa jednak jedynie na objawy, a nie na przyczyny problemu. Leczenie lekami przeciwdepresyjnymi starej generacji jest związane z wieloma działaniami niepożądanymi, np. nadmiernym stłumieniem, problemami z koncentrącją uwagi. Dlatego też, szczególnie w przypadku pacjentów niepełnoletnich, podstawową formą leczenia jest psychoterapia.
Polecam Ci wizytę u psychologa lub psychoterapeuty, najlepiej w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Z pozdrowieniami