Jak unikać stresu i wzdęć?

Jak unikac stresu? Mam chyba IBS noetolerancja laktozy. Praca czy wyjscie z domu gdzies powoduje u mnie nerwy(mam w glowie ze bede miec w problemy z zoladkiem) mam wtedy gazy wzdecia. Nie radze sobie tez z tym. Ps.Mozliwa jest zla moja dieta ale to pytanie dalem w innym temacie. Pozdrawiam!

Być może zaburzenie ma tło bardziej emocjonalne, nerwicowe niż somatyczne? Szczególnie, że objawy somatyzacyjne z przewodu pokarmowego są jednymi z częstszych w nerwicy, a w Pana przypadku pojawiają się w sytuacji narażenia na kontakt i ocenę społeczną (na tle psychologicznym bardziej niż dietetycznym). Zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą.

Dzień Dobry Panu,

Na podstawie opisanych przez Pana objawów, wnioskuję, że są one nawykowe
i utrwalone.

W dzisiejszych czas nie bardzo da się unikać stresu- istotne natomiast jest to, jak sobie radzimy w sytuacji stresowej.

Zachęcam Pana do nauczenia się prawidłowego, tzw. przeponowego oddychania, bo jak Pan wie, kiedy pojawia się stres, powstaje w ciele napięcie, które to z kolei może przyczyniać się do występujących u Pana trudności (mało się o tym mówi).

Pomocna byłaby systematyczna aktywność fizyczna, np. pływanie, niedoceniany szybki marsz.
Z diety wykluczenie napojów gazowanych, typu pepsi, itp.

Proszę rozważyć konsultację gastrologiczną (skierowanie otrzyma Pan od lekarza pierwszego kontaktu).

Polecałabym też konsultację psychologiczną, żeby mógł Pan przyjrzeć się, co jest powodem Pana zdenerwowania.

Życzę Wszystkiego Dobrego,
Irena Mielnik-Madej

Witam
Opisane przez Pana objawy prawdopodobnie mają
podłoże emocjonalne czyli są natury psychologicznej.
Z Pana opisu wynika, że dolegliwości
związane są ze stresującymi sytuacjami.
Stres wywołuje reakcje żołądkowe, a w związku
z tym przeżywa Pan silne emocje i stres,
co potęguje dolegliwości żołądkowe,
które Pana denerwują… itd.
Jedno i drugie znacznie utrudnia Panu
normalne funkcjonowanie, nie pozwala skupić się
nad tym co ważne i wywołuje niemiłe emocje…
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia
terapii psychologicznej, podczas której leczy się
nie tylko objawy choroby, ale również
dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Pozna Pan strategie radzenia sobie ze stresem,
dzięki czemu niepożądane objawy zostaną
wyeliminowane.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
W szczególnych przypadkach możliwe są
konsultacje online, np. za pośrednictwem
komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Odpowiednio ułożona dieta na pewno przyniesie ulgę i ograniczy wzdęcia. Warto włączyć aktywność fizyczną która rozładuje stres. W przypadku gdy dieta nie pomoże warto skonsultować się z psychologiem czy problemy nie mają podłoża psychologicznego.

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Alergia a nietolerancja pokarmowa z czym to się je?
http://poznan.mojdietetyk.pl/artykuly/alergia-a-nietolerancja-pokarmowa-z-czym-to-sie-je.html?c=6

Serdecznie Pozdrawiam