Jak walczyć ze zmiennymi humorami?

Witam. Odkąd pamiętam walczę ze swoimi zmiennymi humorami. Raz jestem wesoła i pełna energii, za chwilę siedzę bez ruchu i płaczę.

Ostatnio zauważyłam u siebie coraz częstsze huśtawki nastroju lub zły nastrój ciągnący się przez kilka dni. Nie chce mi się nic robić, wątpię w swoje możliwości, płaczę, przesiaduję w domu i niechętnie wychodzę do ludzi. Coraz częściej mam myśli samobójcze, ta monotonia, uczucie lęku, brak samorealizacji, brak przyjaciół, brak perspektyw mnie przytłacza. Moje życie jest mdłe, nie mam siły aby go zmieniać. Nie widzę przyszłości, nie wyobrażam siebie za kilka lat. Poza tym odczuwam silny lęk przed tym, że kiedykolwiek będę miała dziecko.

Studiuję na akademii medycznej, przechodziłam ostatnio praktyki na oddziale pediatrycznym i odcisnęło to w mojej psychice głęboki ślad. Czy to jest depresja?

Witam!

Obniżenie nastroju trwające przez dłuższy czas, poczucie bezsensu i myśli samobójcze mogą być związane z rozwijającymi się zaburzeniami psychicznymi, ale także być spowodowane trudną sytuacją, zmianami w życiu itp. Warto ten problem skonsultować z lekarzem psychiatrą, szczególnie w momencie, gdy opisane objawy wpływają na normalne codzienne funkcjonowanie.

Dodatkowo należałoby skorzystać z pomocy psychologa i rozpocząć terapię w celu ustabilizowania nastroju, poznania przyczyn złego samopoczucia i pracy nad swoimi problemami. Pomoc terapeuty wpłynie pozytywnie na Pani samopoczucie i odbieranie rzeczywistości. Praca nad sobą będzie dobrym czynnikiem do dalszego rozwoju wewnętrznego oraz poznania siebie. Dzięki takim działaniom będzie Pani mogła osiągnąć równowagę psychiczną i rozwijać się.

Pozdrawiam