Jak walczyć ze zmiennymi humorami?

Witam. Odkąd pamiętam walczę ze swoimi zmiennymi humorami. Raz jestem wesoła i pełna energii, za chwilę siedzę bez ruchu i płaczę.

Ostatnio zauważyłam u siebie coraz częstsze huśtawki nastroju lub zły nastrój ciągnący się przez kilka dni. Nie chce mi się nic robić, wątpię w swoje możliwości, płaczę, przesiaduję w domu i niechętnie wychodzę do ludzi. Coraz częściej mam myśli samobójcze, ta monotonia, uczucie lęku, brak samorealizacji, brak przyjaciół, brak perspektyw mnie przytłacza. Moje życie jest mdłe, nie mam siły aby go zmieniać. Nie widzę przyszłości, nie wyobrażam siebie za kilka lat. Poza tym odczuwam silny lęk przed tym, że kiedykolwiek będę miała dziecko.

Studiuję na akademii medycznej, przechodziłam ostatnio praktyki na oddziale pediatrycznym i odcisnęło to w mojej psychice głęboki ślad. Czy to jest depresja?

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam!

Obniżenie nastroju trwające przez dłuższy czas, poczucie bezsensu i myśli samobójcze mogą być związane z rozwijającymi się zaburzeniami psychicznymi, ale także być spowodowane trudną sytuacją, zmianami w życiu itp. Warto ten problem skonsultować z lekarzem psychiatrą, szczególnie w momencie, gdy opisane objawy wpływają na normalne codzienne funkcjonowanie.

Dodatkowo należałoby skorzystać z pomocy psychologa i rozpocząć terapię w celu ustabilizowania nastroju, poznania przyczyn złego samopoczucia i pracy nad swoimi problemami. Pomoc terapeuty wpłynie pozytywnie na Pani samopoczucie i odbieranie rzeczywistości. Praca nad sobą będzie dobrym czynnikiem do dalszego rozwoju wewnętrznego oraz poznania siebie. Dzięki takim działaniom będzie Pani mogła osiągnąć równowagę psychiczną i rozwijać się. 

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co to jest, jak z tym walczyć?

Po przejściu około 1000 m występuje ból w piszczelach obu nóg. Chwila odpoczynku i mogę iść znowu. Mam 58 lat mężczyzna. Jestem czynny zawodowo praca moja polega na patrolach tak że sprawne nogi są mi nie zbędne.
58 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!
Terminem "chromanie przestankowe" określany jest ból, który pojawia się po wykonanym przez mięśnie kończyn dolnych wysiłku fizycznym (przejściu określonego dystansu). Ból pojawia się na skutek niedostatecznego ukrwienia mięśni, które spowodowane jest zwężeniem (najczęściej przez zmiany miażdżycowe) doprowadzających krew do nóg naczyń krwionośnych.

W Pana przypadku dystans chromania, czyli dystans, po przejściu którego pojawia się ból jest dość długi, co oznacza, że zmiany najprawdopodobniej nie są jeszcze bardzo zaawansowane. Podstawą leczenia jest regularna aktywność fizyczna oraz farmakoterapia. Metody te pozwalają na wydłużenie dystansu chromania, czyli odległości, po przejściu której pojawia się ból.

Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne lub ze względu na Pana tryb życia – nie satysfakcjonujące dla Pana, możliwe jest postępowanie inwazyjne - przezskórny zabieg wewnątrznaczyniowy lub zabieg operacyjny. Powinien być Pan pod opieką chirurga naczyniowego, który zaleci najkorzystniejsze postępowanie lecznicze.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zmienne zachowanie narzeczonego

Witam. mam pyt. Mój narzeczony jest zazwyczaj spokojny i opanowany, wspiera mnie i ciagle jest przy Mnie. Wczoraj zauważyłam że był jakiś inny. nie umiał się określić , nagła zmiana humoru, odpowiadał nerwowo i co chwile sie unosil i uspokajał. Wątpię żeby takie objawy były po zapaleniu marihuany, aczkolwiek był też pod wpływem alkoholu . Być może to też spowodowało tak zmienne zachowanie. Jednak proszę o pomoc, chce mu jakoś pomóc a sama już nie mam siły i nie wiem jak.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Jeśli podobne objawy powtarzają się od dłuższego czasu, a nie ma ku temu przesłanek (np stres w pracy, przemęczenie, trudny okres w życiu osobistym itp), proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Zdiagnozowanie pozwoli określić naturę trudności, a także podjąć leczenie.

0
Mgr Adam Horak Psycholog
51 poziom zaufania

Dość stanowczo zaprzecza Pani, że narzeczony był pod wpływem marihuany, ale skąd ta pewność? Chyba trudno byłoby się z tym zgodzić, że wahania nastroju są typowym skutkiem picia alkoholu. Stan po użyciu alkoholu jest raczej łatwy do stwierdzenia. Alkohol najpierw działa pobudzająco a potem sedatywnie (uspokajająco) a na końcu dochodzi do utraty koordynacji ruchowej u osoby, która go zażyła w większej ilości. W sytuacji erotycznej u mężczyzn osłabia popęd seksualny a u kobiet pobudza go. Zachowanie Pani narzeczonego raczej nie wskazuje na zwykłe „podchmielenie” sobie, ale może wskazywać na coś innego. Zresztą sama Pani pisze, że "aczkolwiek [narzeczony] był t e ż pod wpływem alkoholu" . Gwałtowne wahania nastroju trwające powyżej dwóch tygodni mogą być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, co mógłby stwierdzić lekarz podczas wywiadu. Może to omyłka, ale używając zaimka "mnie", słowo to napisała Pani z dużej litery. Jeśli świadomie, to proszę się zastanowić, komu chce Pani pomóc?

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty