Jak właściwie stosować te leki?

Witam, w związku z potwierdzonym stanem przedcukrzycowym od 10 dni przyjmuję meforminę (Avamina 500), obecnie 2x 500mg, docelowo mam dojść do dawki 3x 1g. Dawkę zwiększam zgodnie z zaleceniami lekarza, nie odczuwam żadnych skutków ubocznych. Od niespełna 3 lat jestem na diecie o niskim Ig i Łg, dieta układana przez dietetyka, dotychczas 5 posiłków dziennie(pomimo deficytu kalorycznego i ruchu w ciągu 2 lat waga zwiększyła się o 10kg), od niedawna 3 posiłki z uwagi na długo utrzymującą się podwyższoną glikemię poposiłkową (np. 3h po posiłku 127mg/dl, ok. 4,5 -5h 97mg/dl), w efekcie tej zmiany powoli udaje mi się redukować wagę. Wszystkie wyniki poza lipidogramem w normie. Wizytę u diabetologa mam dopiero za 3 tygodnie, a nurtują mnie dwa istotne pytania, których nie zadałam lekarzowi w trakcie konsultacji: - czy odstęp czasowy pomiędzy dawkami Avaminy powinien zawierać się w konkretnym przedziale czasowym? (Tj. Czy ma znaczenie czy będą to 4 h czy np. 6h), - jak postępować w przypadku gdy mój rytm dobowy ulegnie zmianie? (Z uwagi na częste, 4-5 dniowe zaburzenia rytmu dobowego u syna z ASD). Czy bezpiecznym wyjsciem w tej sytuacji byłoby przyjmowanie leku o ustalonych porach? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Jeśli waga wzrosła o 10 kg przez 2 lata, to deficyt kaloryczny staje pod znakiem zapytania- prawdopodobnie zapotrzebowanie jest znacznie niższe niż to z tabelki. Najważniejsze że wprowadzone zmiany teraz przynoszą efekt w postaci redukcji masy ciała.

Metforminę można przyjmować raz na dobę w formie tabletek o przedłużonym działaniu.

Podane wartości glikemii poposiłkowej nie są podwyższone.