Jak wpłynąć na siostrę z depresją?

Witam, moja starsza siostra jest jednym wielkim nierobem , ma dwojke dzieci i jest na utrzymaniu mojego taty. W domu na nic palcem nie kiwnie , rodzice nic jej nie powiedza bo nie chca sie z nia kłócic ( a kiedy najadła sie tabletek przez bylego męza) i teraz się boją zeby znow sie nie powtorzyło. Jednym slowem jest nie tykalna. Co moge zrobic zeby jakoś na nią wpłynać ? ostatnio jak jej powiedzialam o sprzataniu to zaczela do mnie przeklinać itp ... chcialabym ją jakoś przestraszyc slowami ..

Pani wypowiedź wskazuje kilka problematycznych relacji, co wymaga pełnej konsultacji psychologicznej . Jedno natomiast jest pewne, że,, przestraszanie słowami,, to zdecydowanie zły pomysł. Zalecam zaproponowanie Pani siostrze włączenie psychoterapii do leczenia podstawowego (farmakologicznego).

Nie da się zmienić kogoś na siłę, jeśli on tego nie chce. Można mu postawić gtranice i pozwolić wziąć odpowiedzialność za jego działania, a także dać odczuć konsekwencje tego, co robi. Często właśnie to ma szansę wpłynąć na jego zachowanie.
Czasem by ktoś się zmienił, najpierw musimy zmienić się my sami. Być może zamiast rozmów (które nie działają), pozwoliłaby Pani doświadczyć siostrze konsekwencji jej zachowania? Nie robić za nią pewnych rzeczy, pozostawiać jej rzeczy pod jej opieką (np. naczynia, których używała, a nie umyła).
Dodatkowo emocjonalny szantaż ("bo sobie coś zrobię") nigdy nie jest dobrą podstawa budowania relacji. Zachęcam zatem do spotkania z psychologiem rodzinnym.