Zmiana zachowania u mamy

Mam pewien problem, który dotyczy mnie jak i mojej mamy. Otóż od pewnego czasu kiedy poznałam swojego chłopaka moja mama zaczęła się dziwnie zachowywać. Wszystko co jest z nim związane działa na nią jak płachta na byka. Stała się nerwowa, wybuchowa czasem nawet agresywna. Dodam, że ma dużo problemów na głowie w tym dom i pracę jako pielęgniarka na SORze. Czy takie zachowanie może oznaczać nerwicę lub jakieś stany lękowe? Bardzo się o nią martwię i nie wiem jak jej pomóc :(

Witaj,
mówimy często o syndromie pustego gniazda,związanego z usamodzielnianiem się dzieci.Jeżeli mama nie ma nikogo bliskiego poza Panią,może takie zachowania "powstrzymujące rozstanie"ujawniać i jeśli nie podejdziecie do tego świadomie,jest ryzyko,że będzie skutecznie rozbijany każdy Pani związek.
Zachęcam więc do szczerej rozmowy a także ew.kontaktu z psychologiem,by pomóc się obu Paniom bez lęku rozdzielić.

za malo danych, zeby diagnozowac na portalu....poza tym odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty, pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Nadmiar stresu rzeczywiście może powodować wzrost napięcia i wybuchowości. Jeśli jednak dotyczy to przede wszystkim chłopaka, warto pomyśleć, co się zmieniło w Pań relacji, od czasu, gdy go Pani poznała? Czy to Pani pierwszy chłopak? Być może zmiana zachowania wynika z lęku o Panią czy też ze zmian wynikających ze zmieniających się ról, doświadczania przemijania i zmian przez mamę (także tych, które mają nadejść), doświadczania Pani dorosłości i "wychodzenia" z domu itp. Zachęcałabym do rozmowy z mama, dopytanie jej o przyczyny napięcia, zapewnienie o swojej trosce i uważności, a także opowiedzenie o swoich potrzebach i oczekiwaniach (oraz zapytanie jej o to). Szczera, otwarta rozmowa w atmosferze troski i miłości może pomóc poukładać relacje w zmieniającej się rzeczywistości. Lub też pozwoli Pani dowiedzieć się o trudnościach mamy i razem będziecie Panie mogłyby pomyśleć jak sobie poradzić.