Jak wysokie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Niedawno odbyłam stosunek z chłopakiem. Kiedy byłam na nim tyłem i schodziłam zauważyłam że prezerwatywa zsunela sie do połowy penisa. Czubek był cały czas w prezerwatywie, a sama prezerwatywa była biała od płynu preejakulacyjnego. Nie wiem czy zsuneła sie w czasie stosunku czy przy wyciąganiu członka z pochwy. Po tej sytuacji zmieniliśmy prezerwatywe i jeszcze chwilę sie kochaliśmy. Chłopak we mnie nie doszedł, ja jestem na tabletkach antykoncepcyjnych (tydzień temu odstawiłam witamine C 1000mg, którą brałam dwa razy dziennie) Także tydzień temu według kalendarza miałam owulacje. Czy jest prawdopodobieństwo zejścia w ciążę? Czy jest sie czym martwić? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie do końca jasno wytłumaczyła Pani całą sytuację – jeżeli na prezerwatywie od zewnątrz znajdował się preejakulat, to zachodzi ryzyko ciąży z uwagi na fakt, że płyn ten może zawierać żywe, zdolne do zapłodnienia plemniki. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy.

Z kolei jeżeli poza prezerwatywą stosuje Pani antykoncepcję hormonalną, to mimo pojawienia się płynu preejakulacyjnego o ewentualnym zapłodnieniu nie można mówić. Jeśli dobrze zrozumiałam, to stosuje Pani dodatkowe zabezpieczenie w postaci mechanicznej z uwagi na mylne przekonanie, że zażywana witamina C osłabiła skuteczność antykoncepcji. Nie jest to jednak prawdą – faktycznie duże dawki witaminy C mogą wchodzić w interakcje z doustną antykoncepcją hormonalną, ale po pierwsze są to dawki powyżej 1000 mg na dobę, a po drugie – wówczas dochodzi do zwiększenia przyswajalności substancji czynnych z pigułek, a nie zmniejszenia wchłaniania hormonów. Sądzę zatem, że w takim wypadku nie ma Pani powodu do obaw. Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witamina-c-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witamina-c-a-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.