Witam!
Przede wszystkim powinna Pani udać się do poradni dietetycznej, najlepiej takiej gdzie znajdzie Pani pomoc psychologa. Samemu czasem trudno jest uporać się z nadwagą, a bardzo istotne jest poznanie jej przyczyn, określenie celów i odpowiednie zmotywowanie. Dietetyk wskaże Pani błędy żywieniowe i pomoże zrozumieć co robić, aby nie przybierać na masie ciała (np. być aktywnym fizycznie).
Jeśli woli Pani sama przejść przez proces utraty masy ciała, chętnie pomogę. Jednak uprzedzam, że porada przez internet może nie być wystarczająca. Na początku proszę zapoznać się z zasadami prawidłowego odżywiania, ponieważ edukacja, w tym samym wzrost świadomości jest niezmiernie ważny w procesie utarty masy ciała. Proszę zajrzeć do artykułów zamieszczonych na naszej stronie m.in. http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Podjadanie i otyłość, a przy tym brak wsparcia ze strony rodziny i epizody depresji są bardzo niebezpieczne, dlatego naprawdę lepiej jest znaleźć chociażby grupę wsparcia, darmowe warsztaty. Za skuteczną pomoc nie zawsze trzeba płacić wysoką cenę.
Z mojej strony wypowiem się, co do diety.
Warto pamiętać, że powinniśmy spożywać 4-5 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, dzięki temu poziom cukru nie będzie ulegał gwałtownym wahaniom i nie będziemy odczuwali tzw. wilczego głodu. Dodatkowo proszę zwrócić uwagę czy Pani posiłki są bogate w błonnik pokarmowy, zawarty m.in w warzywach, kaszy, ryżu (głównie dzikim i brązowym), makaronie pełnoziarnistym, pieczywie pełnoziarnistym, otrębach i płatkach zbożowych, ale także w owocach. Aby błonnik spełniał swoją rolę (zapobiegał zaparciom) należy pić co najmniej 2 l płynów dziennie (głownie wody mineralnej i herbaty).
Proszę stosować się do poniższych zasad:
1. Jedz posiłki regularnie, tzn. o w miarę stałych porach (np. codziennie o 8.00, 11.30, 14.30, 17.30 i 20.30) oraz w równych odstępach czasu co około 3 godziny. Nieregularne posiłki są w ponad 70% przyczyną nadwagi i nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
2. Pij dużo płynów - wody mineralnej, herbaty (zielonej, czerwonej, owocowej), soków warzywnych i soków owocowych 100%. Unikaj natomiast napojów słodzonych, soków z dodatkowym cukrem oraz napojów gazowanych, które dostarczają ogromne ilości zbędnych kalorii.
3. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone - unikaj fast foodów, gotowych dań mrożonych, zupek instant (typu chińskie), chrupek oraz słodyczy.
4. Codziennie jedz warzywa i owoce. Warzywa dodawaj do każdego posiłku.
5. Jeśli nie możesz obejść się bez słodyczy wybieraj te zdrowsze wersje np. gorzką czekoladę i ciasta domowej roboty, najlepiej w wersji zdrowej - bez śmietany, tłustych kremów, masła i margaryny do pieczenia (można ją zastąpić olejem).
Proszę również zacząć uprawiać sport, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdzie Pani ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą Pani odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.
Warto też pamiętać o tym, aby nie stosować diet cud, które w 99% prowadzą do efektu jojo, są niedoborowe i mogą powodować złych stan zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Kilen-Zasieczna
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Uzależnienie od słodyczy – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Ochota na słodycze a odchudzanie – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak zacząć trening na rowerze? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Czy odchudzanie bez ćwiczeń da efekty? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Co jeść, żeby nie tyć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Odchudzanie po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Codzienne ćwiczenia i jazda konna a odchudzanie – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak osiągnąć prawidłową masę ciała? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Brak okresu przez 10 miesięcy po odchudzaniu się – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Zatrzymanie odchudzania po rozpoczęciu ćwicze – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
artykuły
Smutna prawda o SORach: Przekroczenie granicy godności
W maju dziennikarka Magdalena Rigamonti opisała na
Brak smaku i węchu - jeden z głównych objawów koronawirusa. Jak radzą sobie osoby, które utraciły te zmysły?
"Nie byłem w stanie rozróżnić tego, co jadłem". "J
Jarosińska o szczegółach planowanej operacji. Nowe informacje o stanie gwiazdy (WIDEO)
-„Dzień Dobry WP". Cieszę się, że państwo dołącz