Jak zdrowo jeść?

Mam 21 lat. Od dziecka byłam osobą przy sobie. 1,5 roku temu przytyłam do 70 kg (przy wzroście 168), od grudnia 2012 roku wprowadziłam diete, taką że na kolację nie jadłam nic prócz owoców, jogurtów (od czasu do czasu przy okazji chlebek, pizza itd.) i tak oto w ciągu pół roku do lipca schudłam 18 kg. Ważę aktualnie 51,5kg, nie mogę przytyć, a jem już w desperacji jak głupia. ( nigdy wcześniej nie miałam z tyciem problemu, bo mam rodzinną zdolność do tycia). Proszę o pomoc.

Szanowna Pani,
istotnie, szybkie tempo utraty kilogramów, które tak bardzo Panie cieszy bywa zwodnicze i niedobre dla zdrowia. Pomysł na jedzenie czegokolwiek i w ilościach dowolnych nie jest najlepszy. Może nie przynieść łagodnego przyrostu masy ciała lub spowodować gwałtowny przyrost, niemożliwy do opanowania.
Dla skontrolowania sytuacji, poleciłabym sprawdzenie poziomu glikemii, prawidłowości pracy tarczycy oraz morfologii. Jeśli któryś z parametrów jest nieprawidłowy i/lub nastąpiły zaburzenia miesiączkowania bądź odczuwa Pani inne dolegliwości np. ze strony przewodu pokarmowego, konieczna jest konsultacja specjalistyczna i osobista opieka dietetyczna.
Jeśli nie występują żadne nieprawidłowości zdrowotne, należałoby zastosować racjonalne żywienie, uwzględniające 5-6 posiłków dziennie (pierwszy- w ciągu godziny po przebudzeniu, kolejne co ok 3 godz., ostatni na 2 godz. przed snem) skomponowanych według zasad piramidy prawidłowego żywienia.
Pozdrawiam, życząc zdrowia!