Jak złagodzić objawy OCD?

można "zabić objawy"na długie lata z ocd trwającego 3 lata bez natrętnych myśli,tylko obsesyjne porządki i sztywność schematów,tzn powtarzające z 3 mies stanem lękowo depresyjnym?Mam firmę i nie mam czasu an terapię,poza tym w takie badziewie nie wierzę.Chodzi o leki,czy takie są...moge je brać długie lata.Psychiatra mówi,że potrafi logicznie też sobie wytłumaczyć nerwicę i ją potrafię kontrolować mimo wszystko,a problem dla mnie są objawy depresji(smutek,myśli złe,bezsenność,brak totalnej energii)

Szanowna Pani,
Rozumiem, że przy tak aktywnym trybie życia objawy nerwicowe i depresyjne są naprawdę ogromnym utrudnieniem.
Odnosząc się do Pani pytań o farmakoterapię, zdecydowanie najlepiej byłoby skonsultować tę sprawę z Pani lekarzem psychiatrą. Ogólnie rzecz ujmując - owszem, istnieją leki które mają działanie ukierunkowane na poprawę nastroju, zwiększenie energii i motywacji, poprawę snu i tym podobne „depresyjne” objawy.
Przed wdrożeniem takich warto jest jednak przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i upewnić się czy nie będzie nieporządanych interakcji z dotychczas stosowaną farmakoterapia lub powtórzenia próby podania leku, który w Pani przypadku okazał się już być nieskuteczny.
Ze swojej strony może Pani spróbować wyćwiczenie się samodzielne w technice zwanej „treningiem autogennym Schultza”. Jest to metoda której skuteczność potwierdzono w wielu badaniach. Szczegółowy opis metody znajdzie Pani w internecie, podobnie jak nagrania instrukcji które może Pani wykorzystać do osobistej praktyki. Życzę powodzenia