Jak złagodzić objawy OCD?

można "zabić objawy"na długie lata z ocd trwającego 3 lata bez natrętnych myśli,tylko obsesyjne porządki i sztywność schematów,tzn powtarzające z 3 mies stanem lękowo depresyjnym?Mam firmę i nie mam czasu an terapię,poza tym w takie badziewie nie wierzę.Chodzi o leki,czy takie są...moge je brać długie lata.Psychiatra mówi,że potrafi logicznie też sobie wytłumaczyć nerwicę i ją potrafię kontrolować mimo wszystko,a problem dla mnie są objawy depresji(smutek,myśli złe,bezsenność,brak totalnej energii)
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
Rozumiem, że przy tak aktywnym trybie życia objawy nerwicowe i depresyjne są naprawdę ogromnym utrudnieniem.
Odnosząc się do Pani pytań o farmakoterapię, zdecydowanie najlepiej byłoby skonsultować tę sprawę z Pani lekarzem psychiatrą. Ogólnie rzecz ujmując - owszem, istnieją leki które mają działanie ukierunkowane na poprawę nastroju, zwiększenie energii i motywacji, poprawę snu i tym podobne „depresyjne” objawy.
Przed wdrożeniem takich warto jest jednak przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i upewnić się czy nie będzie nieporządanych interakcji z dotychczas stosowaną farmakoterapia lub powtórzenia próby podania leku, który w Pani przypadku okazał się już być nieskuteczny.
Ze swojej strony może Pani spróbować wyćwiczenie się samodzielne w technice zwanej „treningiem autogennym Schultza”. Jest to metoda której skuteczność potwierdzono w wielu badaniach. Szczegółowy opis metody znajdzie Pani w internecie, podobnie jak nagrania instrukcji które może Pani wykorzystać do osobistej praktyki. Życzę powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak złagodzić objawy refluksu?

cierpie na refluks od 2 lat mam lat 50 mam nadwage przy 176cm moja waga 92 jak zlagodzic te przykre objawy niestety pale papierosy i uwielbiam poranna kawe nie potrafie zerwac z nalogiem
MĘŻCZYZNA, 51 LAT ponad rok temu

Dzień dobry. Po pierwsze każdy może zerwać z nałogiem. To na prawdę da się zrobić. Trzeba tylko „przestawić” swoje myślenie. Pomocna może być wizyta u coacha lub psychodietetyka. Palenie papierosów oraz picie kawy przyczynia się do występowania przykrych dolegliwości, dlatego zalecałabym spróbować powalczyć z nałogiem. Zamiast zwykłej kawy można np. pić kawę zbożową, kakao lub czerwoną bądź zieloną herbatę. Kawy nie należy też pić na czczo. Oprócz tego zalecenia są następujące:
- Należy kłaść się spać z wyżej uniesioną głową (pod kątem ok. 30 stopni, np. na dwóch poduszkach zamiast jednej). Nie należy kłaść się bezpośrednio po jedzeniu, najlepiej odczekać minimum pół godziny.
- Dieta przy refluksie powinna być lekkostrawna, z ograniczeniem tłuszczu. Należy unikać produktów takich jak: napoje gazowane, alkohol, kawa, czarna herbata, kwaśne soki owocowe, potrawy tłuste i smażone, ostre przyprawy, potrawy z dodatkiem octu, pomidory, papryka, ogórki, cebula, czosnek, kwaśne owoce (cytrusy, ananas), czekolada, chleb pełnoziarnisty, dania typu fast-food.

- Należy unikać przejadania się (lepiej zjeść 5-6 małych objętościowo posiłków w ciągu dnia), ostatni posiłek należy zjeść ok. 3 godziny przed snem.
- Posiłek powinien być spożywany powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs.
- Między posiłkami należy pić wodę mineralną niegazowaną oraz delikatne soki warzywne (np. z marchwii, buraka), ewentualnie herbatki ziołowe (ale nie z mięty pieprzowej, gdyż nasila wydzielanie kwasu w żołądku).
- Należy zwiększyć ilość warzyw w diecie (minimum 5 porcji dziennie)- w formie gotowanej i surowej. Zalecane są zwłaszcza łagodne warzywa takie jak: dynia, marchew, cukinia, szpinak, ziemniaki, pietruszka, koperek.
- Należy spożywać chude mięso (drób, cielęcina, wołowina) oraz ryby w formie gotowanej, duszonej lub pieczonej bez dodatku tłuszczu.
- Codziennie należy spożywać 2-3 porcje chudego nabiału: mleko, twarogi, jogurty, kefiry, maślankę.
- W kuchni przydadzą się świeże zioła i łagodne przyprawy takie jak: koperek, bazylia, oregano, majeranek, rozmaryn, tymianek, szałwia.
- Można spożywać także kaszę jaglaną, kaszę manną, kaszę kuskus oraz napar z siemienia lnianego. Ze słodyczy dozwolone są biszkopty, ciasto drożdżowe, delikatny kisiel owocowy bez pestek.
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki przyniosą poprawę. Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak złagodzić objawy kardiologiczne?

Witam. Pół roku temu byłam u kardiologia i pani wykryła u mnie bardzo niewielką niedomykalność zastawek. Sama nie wiem czy to jest zespół Barlowa czy nie? Mam dolegliwości takie jak pozostali, co mnie martwi, tj. czasem mocniejsze uczucie bicia serca, ciemno przed oczami jak wstanę, jak jestem w miejscach gdzie jest dużo ludzi to takie uczucie ciepła i ból w klatce piersiowej. Mam 16 lat i nie męczę się przy wysiłku tzn. bije serce tak mocniej często ale właśnie nie męczę się i lubię ćwiczyć, ale nie wiem jak może być kiedyś? Czy nerwy wpływają na pogorszenie? Czy kiedyś będę się bardziej męczyć? Co zrobić aby te objawy były mniejsze? Nie mam ich ciągle one się nasilają tylko czasem, jak są małe to nawet nie myślę o tym. Obecnie biorę magnez z witaminą B6.    
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.
Nie napisała Pani jakich zastawek dotyczy niedomykalność i jakiego są one stopnia. Jeżeli zmiany nie są duże nie powinny wpływać na pogorszenie jakości życia. Najprawdopodobniej nakładają się w tym przypadku zaburzenia nerwicowe. To one nie pozwalają Pani normalnie funkcjonować. Proponuję wizytę u psychologa oraz psychiatry.
Pozdrawiam
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty