Jak zminimalizować skutki stresu?

Dzień dobry, od tygodnia odczuwałam skurcze przy przyjmowaniu jedzenia czy picia oraz uczucie "przelewania się" w brzuchu. Do tego ból głowy oraz w okolicy nerek. Cały czas jestem zmęczona. "Kimam" na kanapie od 18, w nocy budzę się z kołataniem serca. Myślę, że to efekt stresu, tylko nie wiem co mam teraz zrobić, aby przeszło? Pozdrawiam, Agnieszka

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Witam,
opisuje Pani objawy fizyczne o dość niespecyficznym obrazie. Aby stwierdzić stresogenne podłoże tego typu objawów, zazwyczaj należy najpierw wykluczyć internistyczne ich podłoże. Rozumiem, że ma Pani jednak powody podejrzewać, że przyczyną jest stres. Jeżeli dostrzega Pani wyraźny związek czasowy między pojawieniem się i tendencją do narastania objawów z biegiem trwania stresującej sytuacji, zachęcam do nawiązania rozmowy na ten temat z zaufaną osobą. Jeśli wyrazi Pani taką chęć, efektywnym rozwiązaniem może być rozmowa ze specjalistą-psychologiem, który pomoże określić możliwe źródła problemu i znaleźć rozwiązanie wyjścia z przykrej sytuacji. Pozdrawiam.