Jak zwalczyć zimowe przemęczenie?

Jak poradzić sobie z zimowym zmęczeniem? Od kilku dni (od kiedy zaczęły się większe mrozy) jestem przemęczona, boli mnie głowa. Gdy wracam do domu, mimo wysokiej temperatury w mieszkaniu (24 stopnie Celsjusza), kilku warstwom grubych swetrów nie mogę się zagrzać. Kilkakrotnie po powrocie, wchodziłam w ubraniu po kołdrę, a mimo to po godzinie takiego intensywnego grzania, poprzedzonego gorącym prysznicem i popijaniem ciepłej herbaty, moje ciało jakby wypromieniowało nagromadzone zimno i nie chciało się ogrzać. Dodatkowo sypiam po kilkanaście godzin dziennie, jestem rozdrażniona, ciężko mi się na czymś skupić. Czy jest jakiś sposób, by sobie z tym poradzić? Wspomaganie się witaminami, mikro/makroelementami, zmienić dietę? Jestem osobą aktywną, na której spoczywa wiele obowiązków, nie mogę więc pozwolić sobie na taki tryb funkcjonowania. Dodam, że regularnie biorę rutinoscorbin i witaminę C, nie mam podwyższonej temperatury.

Witam serdecznie!

Gwałtowna zmiana aury niekorzystnie wpływa na wiele osób, ale w tym wypadku należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy dolegliwości które Pani opisuje związane są jedynie z ostrą zimą czy raczej są to objawy choroby (na przykład anemią, schorzeniem tarczycy, zaburzeniami elektrolitowymi). W tym celu konieczne jest wykonanie przynajmniej podstawowych badań laboratoryjnych. Powinny być one dobrane przez lekarza po badaniu lekarskim i dokładnym zebraniu wywiadu. Wskazane jest wykonanie przynajmniej morfologii krwi obwodowej, TSH, poziomu cukru we krwi, poziomu elektrolitów, kreatyniny, badania ogólnego moczu.

Proszę objawów nie lekceważyć, lepiej sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Jeżeli wyniki będą prawidłowe można spróbować suplementować preparaty wielowitaminowe dostępne bez recepty w różnych formach w aptekach, jednak w pierwszej kolejności zachęcam do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Pozdrawiam