Witam,
Być może Pana samopoczucie jest związane z porą roku. U części osób stany zwane „wiosennym przesileniem” pojawiają się najczęściej w lutym lub na przełomie marca i kwietnia i wkrótce ustępują. Jeżeli powyższa sytuacja trwa jednak dłużej niż dwa tygodnie, należy się zaniepokoić. Wtedy warto zrobić podstawowe badania w celu wykluczenia choroby (np. anemii). Gdyby do tego zaobserwował Pan obniżenie nastroju, warto rozważyć rozmowę z psychologiem.
Jeśli chodzi o czynności, które może Pan sam wykonać, żeby się nieco zaktywizować, są to: chodzenie na spacery lub bieganie, spożywanie posiłków bogatych w witaminy z grupy B i C, połykanie tabletek zawierających związki żelaza, wapnia i magnezu, jedzenie gorzkiej czekolady…
Pozdrawiam
Elwira Chruściel
Witam serdecznie. Objawy, które Pan opisuje mogą wynikać z wielu przyczyn. Warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie miał Pan wiele obowiązków, stresu.
Pana samopoczucie może wynikać też z czysto biologicznych trudności. warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu żeby zlecił zrobienie wyników. Pozdrawiam.
Przyczyn może byc wiele . Mogą to byc "choroby ciała" np. anemia, niedoczynnośc tarczycy, stany niedoborowe i inne lub "choroby duszy" np. depresja.
Proszę udac się do lekarza i wykonac podstawowe badania. W przypadku wykluczenia przyczyn somatycznych proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak energii, smutek, lenistwo i nerwy a objawy depresji – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
- Obniżenie nastroju, brak chęci do życia i natrętne myśli u 23-latki – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Wysoki puls serca i problemy z koncentracją – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Bolesność głowy i problemy z koncentracją a możliwe dolegliwości – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Przemęczenie i problemy z koncentracją u 6-latka – odpowiada mgr Katarzyna Binder
- Problemy z koncentracją i pamięcią u 25-latka – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Problemy z oddychaniem i ucisk w gardle oraz problemy z koncentracją – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak leczyć problemy z koncentracją? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak leczyć problemy z pamięcią i koncentracją I odnaleźć się w nowej dla mnie sytuacji? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Problemy z koncentracją a przemęczenie – odpowiada Lek. Paweł Baljon
artykuły
Pandemia, wojna, przesilenie wiosenne. Jak radzić sobie z wykończeniem psychicznym?
Po miesiącu trwania wojny zmęczenie i wyczerpanie
Wiosenne przesilenie a odporność organizmu
Nie mogłaś doczekać się nadejścia wiosny. Dni w ko
Traktujmy psychosomatyków poważnie
Materiał prasowy: Prószyński Media Fragment książ