Jak zwiększyć apetyt u 7-latka?

Moj syn ( lat 7 ) , nigdy nie przepadal za jedzeniem. Wolal sucha bulke,czy ugotowany makaron. W przedszkolu tez nie jadl nic oprocz mleka z platkami. Obecnie problem jest dla mnie o tyle spory,bo mam wrazenie ze on sie stal jakis nerwowy,rozkojarzony.Nic nie chce jesc. Nie pije ile powinien,wsyzstko go obrzydza,wszystko jest nie dobre,mimo ze nigdy czegos nie probowal. Czy powinnam wykonac mu jakies badania? Jak moge popracowac nad apetytem?

Dzień dobry,

Dieta dziecka w tym wieku jest bardzo istotna dla jego rozwoju. Objawy, które Pan zaobserwował mogą być spowodowane niedoborami witamin i minerałów. Także odpowiednie nawodnienie młodego organizmu ma tu niebagatelne znaczenie. Przyczyn niechęci do jedzenia może być bardzo dużo i mogą one być związane zarówno z fizjologią, jak i psychiką. Dlatego w pierwszej kolejności należałoby wykonać szereg badań, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Jednocześnie warto samemu dociec źródła jadłowstrętu, zastanowić się, kiedy problem się nasilił, być może dziecko nie było od małego uczone różnorodności jedzenia. A może przeciwnie, był zbyt mocno zachęcamy do jedzenia.
Na pewno nie należy dziecka zmuszać do jedzenia, gdyż może to spowodować jeszcze większy opór. Warto stosować zachęty w postaci atrakcyjnych, kolorowych posiłków. Dużo pomysłów można znaleźć w internecie.
Jeśli badania nie wykażą przyczyny, można pomyśleć o rozmowie z psychologiem.

Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit/

Problem niechęci do jedzenia jest złożony i składa się na niego wiele aspektów. Po pierwsze, warto porozmawiać z dzieckiem o tym co lubi a czego nie lubi - chodzi zarówno o produkty jak i o ich konsystencję i temperaturę. Dodatkowo, warto zachęcić dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków co może go zmotywować do próbowania innych smaków.
Na pewno warto zrobić dokładną morfologię, gdyż przy zawężonej diecie może dochodzić do niedoborów, które są bardzo niepożądane w okresie rozwoju i wzrostu.
Można również rozpatrzeć opcję integracji sensorycznej.