Jaką aktywność fizyczną mam wykonywać?

Cześć! K, 18lat Jestem od września na redukcji i schudłam juz 10kilo (obecnie mam 50kg przy 158cm wzrostu) ale chciałabym jeszcze zrzucić do 45 około. Schudłam dosyć szybko przez jedzenie 1100-1200 kcal i ćwiczenia siłownia cardio 2h dziennie x6 w tygodniu. Zauważyłam ostatnio, że jest zastój w chudnięciu, wiec chciałabym przejść na utrzymanie na okres 2 - 3 tygodni (diet break) i po tym czasie wrócić na redukcję ale zdrową, myślę że około 1500kcal na dzień byłoby ok. Obecnie jem wlasnie 1500 i staram się dodawać co tydzień po 50-100 kcal, bo boje sie, że dopadnie mnie efekt jojo jak dodam dużo kcal na raz. Z wzorów obliczyłam ze moje utrzymanie to około 1800, także jeżeli bym była 3 tyg na tej kaloryczności 1800 przy tym samym treningu co teraz, to czy przytyje, biorąc pod uwagę ze wychodzę z restrykcyjnej diety? Czy moj organizm się przystosuje i będę potem mogla wrocic na 1500 bez problemu? Nie wiem też czy dodawanie 50-100 na tydzień jest dobrym rozwiązaniem, czy dodawać to wolniej/szybciej? Licze na pomoc i konkretna odpowiedź, pozdrawiam

Dzień dobry,

Na samym wstępie wyjaśnię pojęcie przerwy od diety, czyli diet break, który oznacza okres 1-2 tygodni normokalorycznej diety, to znaczy zgodnej z całodobowym zapotrzebowaniem na energię. Nadmienię, iż całkowita przemiana materii w Pani przypadku wynosi około 2450 kcal. Warto dodać, iż przerwa od ciągłej diety redukcyjnej powinna wynosić co najmniej 48 godzin, aby uzyskać najbardziej wymierne rezultaty. Wśród owych korzyści wymienia się najczęściej poprawę profilu hormonalnego, krótkotrwałe przywrócenie równowagi energetycznej,

zwiększenie uczucia sytości, zmniejszenie poziomu stresu psychicznego, fizycznego i metabolicznego, obniżenie napięcia emocjonalnego, redukcję zmęczenia oraz polepszenie samopoczucia psychofizycznego i zachowanie beztłuszczowej masy ciała. Według moich kalkulacji dieta na poziomie niespełna 2000 kcal będzie w zupełności adekwatna do utraty dodatkowych 2 kg w perspektywie całego miesiąca. Zalecam stopniowo dążyć do tej kaloryczności dodając co tydzień 200-300 kcal.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl