Wyjście z diety 1200 kcal

Witam ; ) Zacznę od tego, że jestem nastolatką, mam 17 lat. Zaczęłam dietę jakieś 4 miesiące temu. Na początku po prostu mniej jadłam i unikałam słodyczy. Nie jadłam po 18 itd. Później zaczęłam jeść około 1200 kcal, czasami 1000. Schudłam około 10 - 11 kg. W tej chwili jem 1200 kcal dziennie i chcę wyjść z diety, ale nie wiem jak ;(  Słyszałam, że powinno się co tydzien dodawać około 100 kcal, ale skoro tak, to wyliczyłam że, żeby dobić do około 1800 kcal minie około 8 miesięcy. To chyba zbyt długo jak na wychodzenie z diety. Nie chcę już chudnąć, ale nie chcę też przytyć. Zaznaczę, że ważyłam około 57 kg. Teraz ważę około 46 kg, mam 159 cm wzrostu. Do tego chciałam zapytać, czy zatrzymać sie na 1800 kcal? Czy to jest dzienne zapotrzebowanie dla mnie? Jeśli nie, to ile mam przyjmować normalnie kcal, żeby utrzymywać wagę? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam ;)
17 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Schudłaś bardzo dużo. Teraz Twoje BMI wynosi 18,2 i znajduje się poniżej 10 centyla na siatkach centylowych, co oznacza niedowagę. Musisz wiedzieć, że niedowaga w tym wieku może źle odbić się na Twoim zdowiu. Powinnaś jak najszybciej zakończyć odchudzanie, jeśli nie chcesz by ucierpiało na tym Twoje zdrowie i uroda.

Twoje dzienne zapotrzebowanie wynosi około 2100kcal przy niskiej aktywności fizycznej.
Wychodzenie z diety niskokalorycznej polega na zwiększaniu kaloryczności jadłospisu o 100-150 kcal na tydzień, czyli do 2100kcal powinnaś dojść w ciągu około 6 tygodni, choć jest to sprawa bardzo indywidualna. Zwiększaj stopniowo ilość węglowodanów i tłuszczu w diecie dodając np. więcej pieczywa, kasz, porcję oleju lub tłustej ryby morskiej.

Postaraj się zdrowo odżywiać i dużo ruszać. Nie powinnaś ważyć mniej niż 50 kilogramów, zatem nie martw się jeśli nieco przytyjesz na ,,normalnej'' diecie.

Pozdrawiam