Jaka dieta jest najlepsza przy stwierdzonej tężyczce i Hashimoto?

Witam. Stwierdzono u mnie tezyczke i hashimoto. Jaka dieta byłaby najlepsza. W tezyczce potrzebuje wapnia i magnezu a w hashimoto redukuje sie wapn.. Czy istnieje zloty srodek.. Pozdrawiam

Dzień dobry,

Dieta w Pani sytuacji powinna składać się z 4–5 posiłków dziennie, spożywanych w regularnych odstępach czasu co 3–4 godziny zgodnie z ogólnymi zasadami prawidłowego żywienia. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż w diecie jodu, selenu, żelaza, cynku, wapnia, witaminy D, antyoksydantów oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (szczególnie EPA i DHA zawartych w tłustych gatunkach ryb morskich). Wskazane jest zwiększenie w diecie udziału pełnowartościowego białka, węglowodanów o niskim indeksie/ładunku glikemicznym oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Powinno się zapewnić również odpowiednią podaż błonnika pokarmowego (25-40 g na dobę), która pozwala na optymalne funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Warto ograniczać w diecie substancje wolotwórcze, soję i jej przetwory oraz starać się eliminować żywność wysoce przetworzoną, bogatą w rafinowane cukry, nasycone kwasy tłuszczowe oraz izomery trans kwasów tłuszczowych. Ponadto, pacjenci z tężyczką spowodowaną niedoborem wapnia powinni unikać produktów żywnościowych bogatych w fosforany, takich jak wysoko przetworzone produkty konserwowane, napoje typu cola, suche wędliny, etc. Z kolei u osób chorych na chorobę Hashimoto, którzy leczeni są solą sodową lewotyroksyny, zaleca się przyjmować ją wcześnie rano na pusty żołądek w celu optymalnego wchłaniania oraz unikać podawania jej razem z preparatami żelaza, wapnia, wodorotlenkiem glinu, inhibitorami pompy protonowej, jak również z suplementami diety i/lub żywnością bogatą w błonnik pokarmowy.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424