Jaka dieta przy żylakach przełyku?

Witam serdecznie! Mam pytanie dotyczące żylaków przełyku, które pojawiły się u mojego taty. Kilka dni temu tata wymiotował krwią, do szpitala zabrała go karetka. Bo badaniach okazało się, że pękły mu żylaki przełyku i ma marskość wątroby, spowodowaną wieloletnim nadużywaniem alkoholu. Założono mu gumki na te żylaki, natomiast podczas pobytu w szpitalu dostał delirki (majaczenia drżennego) i obecnie jest czwarty dzień na detoksie. Do dziś dostawał kroplówki z elektrolitami, a także regularnie dostaje relanium. Jest bardzo słaby, ma problemy w poruszaniu się, czasami nawet ciężko mu mówić (przed wyżej opisanymi zdarzeniami funkcjonował normalnie). Lekarz twierdzi, że to jest być może spowodowane zbyt dużą dawką podawanego mu ralanium. Nie wiem czy to jest w jakikolwiek sposób powiązane z jego obecnym stanem, ale nadmienię iż od jakiegoś miesiąca tata miał bardzo spuchnięte nogi, głównie stopy i kostki, a opuchlizna sięgała aż do kolan. Gdy stawił się u lekarza (2 dni przed krwawieniem z żylaków), ów lekarz stwierdził, że opuchlizna jest wynikiem alergii, a dokładnie ukąszenia przez jakiegoś owada, tata dostał wówczas zastrzyk i opuchlizna miała zejść. Tak jednak się nie stało i obrzęk utrzymuje sie do dziś (obecnie dostaje tabletki moczopędne na usunięcie obrzęku). Proszę o kilka słów na temat choroby mojego taty, czy bardzo prawdopodobne są najczarniejsze scenariusze, które można poczytać w internecie? (podobno wiele ludzi nie przeżywa nawet pierwszych krwawień z żylaków przełyku, a następne krwawienie jest znacznie bardziej niebezpiecznie). Proszę również o radę jaką dietę tata powinien stosować? Czy w grę wchodzą tylko pokarmy płynne, np. zupy. Błagam o kilka rad. Nie spodziewałam się, że uzależnienie taty jest aż tak głęboko posunięte, mam jednak nadzieję i wiarę w to, że wyjdzie z tego. M.

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania

Witam!

Niestety nałóg alkoholowy sieje spustoszenie w całym organizmie. Opisane żylaki i marskość wątroby są tylko jedną z możliwych manifestacji, świadczą również o długim przebiegu nałogu. Obrzęki nóg mogą świadczyć o poalkoholowej niewydolności serca - leczenie moczopędne jest leczeniem objawowym.

Rokownie zależy od tego, czy uda się zmodyfikować tryb życia oraz od zaawansowania już obecnych zaburzeń. Przykro mi, ale z żylakami przełyku jest tak, jak Pani pisze. Ich obecność i możliwość krwawienia jest stanem zagrażającym życiu. Po pierwszym krwotoku około 30% chorych krwawi ponownie w ciągu 6 tygodni, a ponad 70% w ciągu roku.  W celu profilaktyki należy okresowo powtarzać badanie endoskopowe przełyku, można też włączyć lek z grupy beta-blokerów.

Ustalenie diety jest skomplikowane i wymaga konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Dzieje się tak nie tylko ze wzlędu na obecność żylaków przełyku, ale przede wszystkim marskości wątroby. W zależności od stadium marskości zalecana jest dieta o odpowiedniej ilości białka, należy maksymalnie ograniczyć tłuszcze, jeżeli nie ma cukrzycy, może być troszkę więcej węglowodanów.

Czas włączenia diety płynnej i stałej, zależy m.in. od wyników kontrolnej endoskopii.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaka dieta odchudzająca przy refluksie przełyku?

Dzień dobry, jaką dietę powinnam zastosować aby zrzucić zbędne kilogramy przy chorobie refluksowej przełyku i nawracajacej anemii ? Jakie zasady przestrzegać? Od czego zacząć? Pozdrawiam.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Przede wszystkim w refluksie dieta powinna być lekkostrawna - częste i małe posiłki. W przypadku diety odchudzającej, o obniżonej nieznacznie kaloryczności. Aby zwalczyć anemię produkty bogate w żelazo: mięso, od czasu do czasu wątróbka, zielone warzywa, buraki, a przy każdym posiłku mięsnym należy pamiętać o surowych warzywach lub świeżych sokach owocowych - które zawierają witaminę C, która jest niezbędna do wchłaniania żelaza. Warto zrobić badania które pomogą ustalić przyczynę powracających anemii: poziom witaminy B12, kwasu foliowego, ferrytyny, CRP, OB, jeśli są dolegliwości układu pokarmowego być może kolonoskopię. Najlepiej skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
70 poziom zaufania

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać w przypadku choroby refluksowej przełyku:
zalecana jest dieta lekkostrawna
zmniejszenie ilości tłuszczów w przypadku wystąpienia zgagi
należy ograniczyć produkty mogące zwiększyć wydzielanie kwasów żołądkowych, (zwiększających odbijanie)
posiłki powinno się zjadać 5-6 razy dziennie, w małych ilościach, aby zapobiec nadmiernemu wypełnieniu żołądka
oczyszczanie mechaniczne przełyku- wypić szklankę wody (która w sposób mechaniczny czyści przełyk z kwasów, czy ewentualnych resztek pokarmowych) lub szklankę mleka, która podwyższa pH (czyli neutralizuje kwas) w przełyku
ostatni posiłek- kilka godzin przed snem, aby żołądek mógł chociaż część spożytego pokarmu zdążyć przesunąć do jelit
W przypadku anemii należy zwiększyć ilość produktów bogatych w żelazo. Przestrzeganie tych zasad spowoduje u Pani złagodzenie objawów chorób i od tego należy zacząć. Jeśli będzie się Pani dobrze czuła można zmniejszyć kaloryczność diety, stosując nadal powyższe zalecenia. Zachęcam Panią do wizyty u dietetyka, który dopasuje dietę do wszystkich Pani potrzeb żywieniowych i zdrowotnych.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line.
 
Pozdrawiam serdecznie!
 
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

0

Polecam częste małe posiłki - 5-6 dziennie, białe ryby, częściej ziemniaki zamiast kasz, chleba. Rezygnację z kupnych wędlin. Proszę unikać produktów, które szkodzą i jeść więcej warzyw gotowanych niż surowych. Można stosować napar z siemienia lnianego, herbatę lipową, musztardę, kozieradkę - działają powlekająco na błony śluzowe układu pokarmowego. Warto kilkakrotnie w ciągu dnia wypijać szklankę wody mineralnej niegazowanej średniozmineralizowanej i unikać kawy i alkoholu , które zmniejszają napięcie zwieracza przełyku. Polecam suszone śliwki, mleko migdałowe i herbatę z pokrzywy - wiosną i latem warto pić sok lub ocet pokrzywowy - dobre źródło żelaza - bardzo dobrze przyswajalne.
Dobrym źródłem żelaza jest mięso (indyk, polędwiczka wieprzowa, wołowina) .

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zanim nastąpi poprawa, mąż powinien spożywać małe posiłki w postaci papek, musów i przecierów, np.potrawka z kurczaka bardzo rozdrobniona ziemniaki puree, mus z kalafiora i groszku. Powinien dużo pić i unikać substancji drażniących jak kawa, kola czy alkohol, oraz owoce cytrusowe. Kasza manna na mleku, budynie warzywne, drobne kaszki z rozgniecionymi owocami.

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

Witam serdecznie,

należy zastosować dietę płynną aby nie powodować bólu, następnie przechodzimy na półpłynną do papkowatej.
Porcje dzielimy na kilka ( do 10 ) posiłków małych objętościowo, dieta powinna być łatwostrawna.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty