Woda z octem jabłkowym a skuteczne odchudzanie

Dzień dobry, ostatnio silnie i intensywnie ćwiczę, dbam o odpowiednią ilość ruchu, a także komponuje zdrowe posiłki. Słyszałam jednak bardzo dużo o super właściwościach wody z octem jabłkowym i jej cudownym wpływie na odchudzanie. Mam do spalenia kilka zbędnych kilogramów. Chciałabym wyglądać dobrze i czuć się dobrze we własnej skórze. Jaka jest dzienna dawka spożycia wody z octem jabłkowym przy skutecznym odchudzaniu ? Czy przekroczenie tej dawki może wiązać się z jakimiś skutkami ubocznymi? Czy picie wody z octem jabłkowym ma jakieś złe strony? Podobno pomaga w spalaniu tłuszczu. Zależy mi na szybkim efekcie odchudzania. Nie chcę czekać miesiącami. Chcę być chuda i ładna. Proszę o informację odnośnie plusów i minusów stosowania wody z octem jabłkowym na skuteczne odchudzanie. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Witam,
nieprawdą, iż sam ocet jabłkowy pomaga szybko zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej. Na początku kuracji octem jabłkowym rzeczywiście masa ciała szybko spada, jednak jest to skutkiem odwadniających właściwości octu jabłkowego oraz usunięciem toksyn i złogów z organizmu (przy dużym spożyciu wody). Organizm pozbywa się nadmiaru wody, a nie tkanki tłuszczowej. Dlatego nie wystarczy pić tylko octu jabłkowego, aby schudnąć. Jeżeli nie zostaną zmienione nawyki żywieniowe (4-5 posiłków dziennie; ograniczenie potraw tłustych, smażonych; włączenie do diety 300 g owoców i 400 g warzyw/dzień; 20-30 minut codziennej aktywności fizycznej; ograniczenie słodyczy itp.), to ocet nie zdziała cudów. Ocet może być stosowany jako dodatek do sałatek i innych potraw, gdyż w pewnym stopniu przyspiesza przemianę materii.

Co mówią przeprowadzone badania w tym kierunku?
1. W grupie kontrolnej cukrzyków, którzy przyjmowali 2 łyżki octu przed snem stwierdzono niższy poziom glukozy nad ranem o 4-6%.
2. Spożywanie octu obniża poziom cholesterolu we krwi. Jednak badania te wykonano tylko na próbce szczurów.
3. Kolejne badania przeprowadzone na grupie kontrolnej 12-stu osób wykazały, iż włączenie do posiłku octu jabłkowego zwiększa uczucie sytości.
4. Badania na grupie kontrolnej Japończyków prowadzone przez 12 tygodni wykazały spadek masy ciała od 1 - 1,7 kg po codziennym spożyciu odpowiednio 15-30 ml octu jabłkowego.
5. Badania także wykazały, iż ocet jabłkowy w związku z wysoką kwasowością podrażnia szkliwo zębów oraz błony śluzowe przełyku i żołądka. Ma także właściwości odwapniające kości (jeżeli ma Pani niską gęstość kości nie powinna go Pani stosować w związku z ryzykiem osteoporozy). Ponadto szkodliwie interferuje z lekami z grupy diuretyków, z lekami przeczyszczającymi, dla cukrzyków oraz lekami nasercowymi. Wypłukuje także potas z organizmu.

Czy warto więc ponosić takie ryzyko dla dwóch, trzech kilogramów spadku masy ciała? Osobiście odradzam Pani stosowania tej metody poza dodatkiem octu jabłkowego do surówek lub innych dań.

Pozdrawiam,
Monika Biziel
biziel.dobrydietetyk.pl