Picie octu jabłkowego - skutki uboczne?

Witam, w ostatnim czasie dużo czytałem o dietach, w których zdrowotne działanie ma picie octu jabłkowego. W większości artykułów ocet jabłkowy ma same zalety i picie octu jabłkowego jest wręcz zalecane. Nigdzie nie piszą o jego wadach. Stąd moje pytanie: Jakie skutki uboczne ma picie octu jabłkowego? Czy w ogóle jakiekolwiek istnieją? A może picie octu jabłkowego to środek cud, który przyspiesza utratę wagi, ale poza tym nie niesie żadnych szkodliwych skutków dla organizmu? A może jednak coś się za nim kryje? Kto raczej powinien unikać picia octu jabłkowego? Jakie mogą być konsekwencje wypicia dużej ilości octu jabłkowego za jednym razem? Z góry bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy picie octu jabłkowego jest rzeczywiście takie dobre i warte spróbowania? Pozdrawiam

Dzień dobry. Regularne zażywanie octu jabłkowego w zalecanej ilości ma w zasadzie same właściwości prozdrowotne. Niemniej jednak regularny nadmiar octu jabłkowego w diecie może powodować następujące skutki: hipoglikemię (dlatego też osoby chore na cukrzycę powinny ustalać włączenie octu jabłkowego do diety ze swoim lekarzem!), obniżenie poziomu potasu oraz erozję szkliwa. Jednorazowe spożycie octu jabłkowego w zbyt dużej ilości skutkuje najczęściej rozstrojem żołądkowym. Pozdrawiam

Witam.Codzienne picie octu może przynieść korzyści. Aby zabić jego nieprzyjemny smak można dodać łyżeczkę miodu. O bogatych właściwościach octu jabłkowego i sposobie jego dawkowania możemy przeczytać szerzej, w popularnym poradniku autorstwa Braaka van Heikee i Silke von Kuster, który został w całości poświęconym działaniom tego specyfiku. W przyjmowaniu octu jabłkowego, należy zachować rozsądek. Pamiętajmy, że nie możemy spożywać go bez ograniczeń, zbyt obfite dawki podrażnią śluzówkę żołądka, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania wrzodów.Pozdarawiam

Witam serdecznie,

Ocet jabłkowy może podrażniać wrażliwy przewód pokarmowy a pity w nadmiarze zaburzać gospodarkę kwasowo- zasadową. Przeciwwskazaniem do picia octu jabłkowego są choroby wrzodowe, problemy żołądkowe oraz zalecenia lekarskie zakazujące stosowania produktów spożywczych kwaśnych. Po ocet jabłkowy nie powinny również sięgać kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące regularnie leki, cierpiące na różnego rodzaju schorzenia przewlekłe. W takich sytuacjach najlepiej jest się skonsultować z lekarzem.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk