Witam serdecznie.
Przede wszystkim chciałabym wyrazić moje współczucie i zrozumienie dla Pani obecnej sytuacji. Opisane przez Panią objawy, mimo że różnorodne i uciążliwe, nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o ich źródło, zwłaszcza że wykonane badania nie wykazały istotnych nieprawidłowości.
Symptomy takie jak duszności, kołatania serca, uczucie ciężkich nóg, skurcze mięśni, trzęsienie dłoni, lęk, nocne poty czy też ataki paniki, mogą być związane z różnymi stanami organizmu, w tym zaburzeniami lękowymi lub somatyzacją, gdzie stres emocjonalny manifestuje się poprzez różne objawy fizyczne. Z kolei niektóre z objawów, jak uczucie zimna i pieczenia w płucach czy też nocne poty, mogą wymagać dalszej diagnostyki w kierunku schorzeń reumatologicznych czy nawet infekcyjnych.
Biorąc pod uwagę kompleksowość Pani stanu, proponuję skonsultowanie się z internistą, który podejdzie do problemu holistycznie oraz z psychiatrą lub psychologiem, aby ocenić wpływ czynników emocjonalnych na Pani dolegliwości.
Wyniki Pani badań w większości mieszczą się w normie, co jest zachęcające. Nieco podwyższone wartości MCV i MCHC mogą wskazywać na nieznaczne zaburzenia w produkcji czerwonych krwinek, ale te odchylenia są niewielkie. Poziom kortyzolu jest w normie, co sugeruje prawidłową odpowiedź nadnerczy na stres. Hormony tarczycy TSH, FT3 i FT4 również mieszczą się w zakresie referencyjnym, co wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Pozostałe badania, w tym morfologia, poziomy glukozy, elektrolitów, próby wątrobowe oraz markerów stanu zapalnego jak OB i CRP, nie wykazują istotnych odchyleń.
Mimo tych ogólnie dobrych wyników, objawy, które Pani dokuczają, wymagają dalszej uwagi i mogą być związane z innymi czynnikami niż te, które są oceniane standardowymi badaniami krwi. Być może będą wskazane szczegółowe testy hormonalne, badania immunologiczne (https://portal.abczdrowie.pl/badania-immunologiczne ) czy nawet specjalistyczne testy alergiczne (https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-testow-alergicznych ), aby wykluczyć nietypowe przyczyny dolegliwości.
Mam nadzieję, że z pomocą zespołu lekarzy specjalistów uda się znaleźć przyczynę Pani problemów zdrowotnych i dobrać odpowiednie metody leczenia, które przyniosą ulgę.
Życzę dużo zdrowia i wytrwałości w dążeniu do poprawy samopoczucia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Podejrzenie nerwicy lękowej i ataki paniki – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Uczucie kołatania w klatce piersiowej – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Co oznacza uczucie zimna po treningu? – odpowiada Ewa Zawidzka
- Co oznaczają zimne nocne poty? – odpowiada Lek. Beata Wańczyk-Dręczewska
- Uczucie dyskomfortu i osłabienia – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Kołatanie serca, zawroty głowy, drżenie rąk i trudności z oddychaniem w nerwicy – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Dlaczego mam kołatanie serca i skurcze mięśni? – odpowiada Lek. Karolina Meszek
- Czy nerwica może spowodować zawał? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Uczucie daja vu i mdłości – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Uczucie osłabienia jednej części ciała – odpowiada Mgr Patrycja Stajer