Jakie badania jeszcze wykonać przy uczuciu osłabienia?

Witam. Od około poł roku codziennie czuje się słabo. Ciagle uczucie duszności, uciski w klatce, kołatania serca, uczucie ciężkich nóg, punktowe skurcze mięśni najczęściej w nogach, chodź tez zdarza się na twarzy i palce u rak, trzęsą się dłonie, ciągły przeszywający ciało lęk, często zapominam słów, ciagle mi zimno, uczucie zimna i pieczenia w plucach oraz na plecach, miewam dreszcze, ostatnio doszły nocne poty .Miewam ataki paniki(tak mysle) uczucie umierania, wtedy podwyższone cisnienie, trzęsę się jak galareta,odrealnienie, spowolnienie ruchowe, ciężka głowa, biało przed oczami a na początku ataku dziwnie „puchnie” mi brzuch i miewam nudności. Taki stan trwa około godziny. Byłam u kilku lekarzy: usg brzucha Ok, rtg klatki-delikatne wzmożenie rysunku oskrzelowego, reszta Ok, rezonans głowy Ok, eeg głowy Ok, ekg Ok, echo serca Ok, holter dobowy w normie, lekkie przyspieszenie akcji serca. Morfologia odchylenia: MCV 96,10 MCHC 32,70. Inne badania: OB 9, CRP 0,04, Chol.cał 142, mocznik 16,30, kreatynina 0,68, eGFR >90 glukoza 91, sód 137,00, potas 4,36, chlorki 104,00, magnez 0,84, żelazo 160, próby wątrobowe AST 13,00, ALT 17,00, bilirubina calk 0,55, fasfataza zasadowa 75, GGTP 11, TSH 1,576, FT3 3,07, FT4 1,13, ferrytyna 206, kortyzol 15,10. Co może ze mną być?Co powinnam zbadać jeszcze?
KOBIETA, 32 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Przede wszystkim chciałabym wyrazić moje współczucie i zrozumienie dla Pani obecnej sytuacji. Opisane przez Panią objawy, mimo że różnorodne i uciążliwe, nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o ich źródło, zwłaszcza że wykonane badania nie wykazały istotnych nieprawidłowości.

Symptomy takie jak duszności, kołatania serca, uczucie ciężkich nóg, skurcze mięśni, trzęsienie dłoni, lęk, nocne poty czy też ataki paniki, mogą być związane z różnymi stanami organizmu, w tym zaburzeniami lękowymi lub somatyzacją, gdzie stres emocjonalny manifestuje się poprzez różne objawy fizyczne. Z kolei niektóre z objawów, jak uczucie zimna i pieczenia w płucach czy też nocne poty, mogą wymagać dalszej diagnostyki w kierunku schorzeń reumatologicznych czy nawet infekcyjnych.

Biorąc pod uwagę kompleksowość Pani stanu, proponuję skonsultowanie się z internistą, który podejdzie do problemu holistycznie oraz z psychiatrą lub psychologiem, aby ocenić wpływ czynników emocjonalnych na Pani dolegliwości.

Wyniki Pani badań w większości mieszczą się w normie, co jest zachęcające. Nieco podwyższone wartości MCV i MCHC mogą wskazywać na nieznaczne zaburzenia w produkcji czerwonych krwinek, ale te odchylenia są niewielkie. Poziom kortyzolu jest w normie, co sugeruje prawidłową odpowiedź nadnerczy na stres. Hormony tarczycy TSH, FT3 i FT4 również mieszczą się w zakresie referencyjnym, co wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Pozostałe badania, w tym morfologia, poziomy glukozy, elektrolitów, próby wątrobowe oraz markerów stanu zapalnego jak OB i CRP, nie wykazują istotnych odchyleń.

Mimo tych ogólnie dobrych wyników, objawy, które Pani dokuczają, wymagają dalszej uwagi i mogą być związane z innymi czynnikami niż te, które są oceniane standardowymi badaniami krwi. Być może będą wskazane szczegółowe testy hormonalne, badania immunologiczne (https://portal.abczdrowie.pl/badania-immunologiczne ) czy nawet specjalistyczne testy alergiczne (https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-testow-alergicznych ), aby wykluczyć nietypowe przyczyny dolegliwości.

Mam nadzieję, że z pomocą zespołu lekarzy specjalistów uda się znaleźć przyczynę Pani problemów zdrowotnych i dobrać odpowiednie metody leczenia, które przyniosą ulgę.

Życzę dużo zdrowia i wytrwałości w dążeniu do poprawy samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.