Jakie badania mogę wykonać w celu rozpoznania problemu?

Dzień dobry. Od ok. pół roku cierpię z powodu dolegliwości jelitowych- bóle, zwiększona ilość gazów, przelewanie, skurcze. Miałam wykonywane badania z krwii i moczu oraz USG jamy brzusznej. Nie wykazały one nieprawidłowości. Biegunki raczej z tego powodu sie nie zdarzyły. Przy ucisku na jelita ból powieksza sie. Czasem brzuch jest bardziej "zapowietrzony" i bardzo kłuje. Jakie badania mogę wykonać w celu rozpoznania problemu? Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim warto byłoby udać się do specjalisty, najlepiej gastroenterologa. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego z pewnością zleci odpowiednie badania i w razie potrzeby wdroży właściwe leczenie.

Jeśli powyższe dolegliwości pojawiałyby się sporadycznie mogłyby świadczyć o niestrawności i wówczas nie byłoby to powodem do niepokoju. Wspomina jednak Pani, że występuje one od pół roku, co z pewnością wymaga diagnostyki. Pomocne może okazać się wykonanie badania krwi, badania kału czy gastroskopii.

Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego, nietolerancje pokarmowe, celiakię, stan zapalny jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Proszę pamiętać, że w przypadku dolegliwości jelitowych ogromne znaczenie ma dieta, dlatego po wykluczeniu jednostek chorobowych warto byłoby zwrócić się o pomoc do dietetyka.

O tym, kiedy przelewanie w brzuchu powinno niepokoić przeczyta Pani w artykule dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bulgotanie-w-brzuchu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.