Dlaczego mam te dolegliwości jelitowe?

Mam 27 lat i od kilku tygodni zmagam się z dolegliwości jelitowymi , dostaje rozwolnienia 2 3 razy dziennie z silnymi bólami brzucha i żołądka. Ponadto zauważyłam że dolna warga ma kolor ciemno fioletowy . Zdrowa dieta nic nie zmieniła. Co może być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości jelitowe, które utrzymują się kilka tygodni wymagają rozpoczęcia diagnostyki. Gdyby to była zwykła niestrawność, objawy nie dokuczałyby tak długo.

Przewlekła biegunka może być jednym z objawów zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego-Crohna, celiakii, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, niewydolności trzustki, a nawet stanów przednowotworowych.

Należałoby więc udać się do lekarza i wykonać badania. Konieczne może być badanie kału, USG jamy brzusznej oraz badanie endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia). O tym jednak zadecyduje lekarz po zebraniu wywiadu.

Więcej o przewlekłej biegunce przeczyta Pani w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod następującym linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Sine usta mogą natomiast sygnalizować anemię, która jest bardzo prawdopodobna z powodu ciągłych biegunek. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-choroby-przewodu-pokarmowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.